Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Tüketici Güven Endeksi Ekim’de 95.5’e Aşağı Yönlü Revize Edildi

ABD'de Michigan Üniversitesi Güven Endeksi Ekim ayında mevcut seviyesi 96'dan 95.5'e indirildi.
ABD’nin Tüketici Güven Endeksi Ekim’de 95.5’e Aşağı Yönlü Revize Edildi
Yorum

ABD’de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi bu yılın Ekim ayında 95.5 seviyesine gerileyerek aşağı yönlü revize edilmiş oldu. Mevcut seviye 96 idi. Söz konusu bu endeksten genel beklenti ise 96 seviyesinde gerçekleşmesiydi. Açıklanan rakamın ardından ülkedeki tüketici güveninin beklenti altında kaldığı görüldü.

Endeks, bir önceki ay olan Eylül’de 93.2 seviyesinde kaydedilmişti. Bununla birlikte ülkedeki cari koşullar endeksi mevcut seviyesi 113.4’ten 113.2’ye geriledi. Beklentiler endeksinde de düşüş meydana gelirken seviye 84.8’den 84.2’ye indi.

ABD’nin 1 yıllık enflasyon beklentisi ise %2.5 seviyesinde sabit kaldı. 5-10 yıl içindeki enflasyon beklentisi mevcut seviyesi %2.2’den %2.3’e yükseliş gösterdi.

1 Yıllık Enflasyon Beklentisi Sabit KaldıÜlkenin Eylül ayındaki verileri ekonominin iyi durumda olmadığını gösterirken, Ağustos ayına ilişkin tüketici güven endeksi 2012 yılından bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Bu gerilemedeki en büyük etken ise ABD ve Çin arasındaki artan ticaret gerilimi olmuştu.

Konuyla ilgili görüş bildiren Michigan Üniversitesi Yöneticisi Richard Curtin, bazı konularda kendini gösteren belirsizliklerin ülkedeki tüketicilerin iyimserliği için tehdit unsuru oluşturduğunu ifade etti.

Açıklanan verilerden önce açılış yapan ABD endekslerinin genelinde düşüş gözlemlendi.

Endekslerde Düşüş GözlemlendiDow Jones endeksi kaydettiği %0,09 düşüşle 26.782,08 puan olarak kaydedildi. S&P 500 endeksi de %0,23 düşüşle 3.003,38 puan seviyesinde kaydedildi. Ülkenin önemli endekslerinden Nasdaq ise %0,36 değer kaybetti ve 8.156,30 puan seviyesine geriledi.

Dün açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD’nin Hong Kong’daki protestocuların yanında olduğunu duyurmasıyla Çin ile ilişkiler üzerindeki iyimserliği azaltan bir gelişme olmuştu.

Öte yandan piyasadaki çoğu analist, Çinli yetkilerle ABD’de gerçekleştirilen ticaret müzakerelerinde kaydedilen her bir gelişmenin piyasalarda kafa karışıklığına sebep olduğunu ifade ediyor. Küresel piyasaların yakından takip ettiği iki ülke arasındaki her yeni haber akışının etkileri yakından izleniyor.

Bunun yanında bazı ünlü şirketlerin bilanço verilerini açıklaması ve rakamların beklenenden kötü gelmesiyle New York borsasındaki risk iştahının azaldığı düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu