Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de TÜFE Ekim’de Aylık Bazda Yüzde 0,4 Arttı

Amerika Birleşik Devletleri'nde Ekim ayı TÜFE'si aylık bazda yüzde 0,4 arttı.
ABD’de TÜFE Ekim’de Aylık Bazda Yüzde 0,4 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de Ekim 2019’a ilişkin tüketici fiyat endeksi sonuçları yayımlandı. Buna göre; Ekim ayında ABD’de TÜFE, aylık bazda yüzde 0,4 arttı. ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu’nun bugün bildirdiği üzere Tüm Kentsel Tüketiciler için Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE-U), Eylül ayında değişim kaydetmemişti.

Mevsimsellikten arındırılmış bazda Ekim ayında yüzde 0,4 artan TÜFE, son 12 ay boyunca mevsim etkilerinden arındırılmadan önce yüzde 1,8 arttı. Beklentiler ise yüzde 1,7 oranında artış olması yönündeydi.

Enerji endeksi, son aydaki düşüşlerin ardından Ekim ayında yüzde 2,7 arttı ve mevsimsellikten arındırılmış tüm kalemler endeksindeki artışın yarısından fazlasını oluşturdu. Tıbbi bakım, rekreasyon ve gıda için endekslerde artı yönde katkıda bulundu. Benzin endeksi, Ekim ayında yüzde 3,7 artarken, diğer ana enerji bileşeni endeksleri de arttı.

Gıda endeksi yüzde 0,2 oranında artarken, hem evde hem de evden uzakta bulunan gıdalar için endeksler bu ay boyunca artış kaydetti.

Tüm kalemler için daha az gıda ve enerji endeksi, Eylül ayında yüzde 0,1 oranında arttıktan sonra Ekim ayında yüzde 0,2 artış gösterdi. Tıbbi bakım ve rekreasyon endekslerinin yanı sıra kullanılmış otomobil ve kamyon, barınak ve kişisel bakım endekslerinin tümü Ekim ayında yükselişe geçti. Barınak endeksindeki artış, Ekim 2013’ten bu yana en küçük seviyesine işaret etti.

Hazır giyim endeksi, ev eşyaları ve operasyonları, yeni araçlar ve havayolu ücretleri için endeksler, Ekim ayında düşüş gösterdi. Tüm kalem endeksi, Ekim ayı sonundaki 12 aylık dönemde yüzde 1,8 artarken, Eylül ayı sonundaki yüzde 1,7’lik artıştan biraz daha yüksek bir artışa işaret etti.

Tüm kalemler için daha az gıda ve enerji endeksi içeren çekirdek TÜFE, son 12 ayda yüzde 2,3 arttı. Gıda endeksi, son 12 ayda yüzde 2,1 artarken, enerji endeksi Ekim ayında artmasına rağmen geçen yıla göre yüzde 4,2 oranında azaldı.

Çekirdek Enflasyon Aylık Bazda Yüzde 0,2 Arttı

Çekirdek Enflasyon Aylık Bazda Yüzde 0,2 ArttıTüm kalemler için daha az gıda ve enerji endeksi, Ekim ayında yüzde 0,2 oranında artış kaydetti. Tıbbi bakım endeksi, Ağustos 2016’dan bu yana en büyük aylık artış olan yüzde 1 arttı.

Hastane hizmetleri endeksi yüzde 1,4 ve doktorların hizmetleri endeksi yüzde 0,2 arttı. Reçeteli ilaçlar için endeksi, önceki 5 ayın 4’ünde düştükten sonra Ekim ayında yüzde 1,8 artış kaydetti.

Eğlence endeksi, Ekim ayında yüzde 0,7 oranında artarak, Şubat 1996’dan bu yana en büyük artış oldu. Kayıt işlemleri, kablo ve uydu televizyon hizmetleri dahil olmak üzere ana bileşen endekslerinin çoğu arttı. İkinci el araba ve kamyon endeksi, Eylül ayında yüzde 1,6 düştükten sonra Ekim ayında yüzde 1,3 oranında arttı.

Barınma endeksi, Ekim ayında yüzde 0,1 oranında arttı. Kira endeksi, Nisan 2011’den bu yana en küçük aylık artışa göre yüzde 0,1 arttı. Sahiplerinin eşdeğer kira endeksli yüzde 0,2 artarken, Evden uzakta konaklama endeksi Eylül’de yüzde 2,1 oranında yükseldikten sonra Ekim ayında yüzde 3,8 oranında geriledi.

Tüm kalemler için daha az gıda ve enerji endeksi, son 12 ayda yüzde 2,3 arttı. Barınma endeksi 12 aylık sürede yüzde 3,3, tıbbi bakım endeksi yüzde 4,3 oranında arttı. Diğer ana bileşen endeksleri, giyim, iletişim ve motorlu taşıt sigortası endekslerinin azalmasına rağmen 12 aylık aralık boyunca artış kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu