Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ticaret Bakanı Ross: STA Konusunda Kısa Sürede Sonuç Beklemek Zor

ABD Ticaret Bakanı, Türkiye’deki temasları sonrasında yaptığı açıklamada ele alınan konuları ve belirlenen yol haritasını anlattı.
ABD Ticaret Bakanı Ross: STA Konusunda Kısa Sürede Sonuç Beklemek Zor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, 6 Eylül’de başlayan Türkiye ziyareti kapsamında çeşitli temaslarda bulundu. Başta iş dünyası temsilcileri olmak üzere Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Bakan Ross, belirledikleri yol haritasını anlattı.

İki ülkenin arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi belirlendiğini, bunun ise iki ayrı 50 milyar dolarlık parçadan oluştuğunu söyledi. ABD tarafına düşen 50 milyar dolarlık tutarın toplam hacmin %1’ine denk geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada Bakan Ross ile serbest ticaret anlaşması (STA) konusunun ele alındığını söylemişti. Ross ise henüz müzakerelere başlamadığını ve bu konunun kısa sürede sonuç vermeyecek kadar önemli olduğunu ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı, STA yerine iki ülke arasındaki gerginlikleri azaltacak konulara odaklanmayı önerdi.

Ross STA AçıklamasıTrans Pasifik Anlaşması’nın 8-10 yıl gibi bir sürede yapıldığını hatırlatan Bakan Ross, bu açıdan serbest ticaret anlaşmasının kısa sürede sonuç vermesini beklemediğini söyledi. Henüz müzakerelere başlanmadığını söyleyerek, ticaret anlaşmaları için müzakere sürecinin uzun yıllar sürdüğüne dikkat çekti.

Bunun yerine iki ülke arasındaki gerginlikleri azaltacak, ticaret hacmini artıracak konulara odaklanmanın gerektiğini, daha sonra da resmi bir anlaşmanın yolunun açılacağını belirtti. Belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacminin 50 milyar dolarının Türkiye, 50 milyar dolarının ise ABD tarafına ait olduğunu söyledi.

Bu rakamın her ne kadar büyük gibi görülse de ABD ekonomisinin sadece yüzde 1’ine eşit olduğunu hatırlatarak, toplam mallar ve hizmetler tarafındaki ticaret hacmi ile kıyaslandığında, kendilerinin 5 trilyon doların üzerinde hacme sahip olduğunu açıkladı.

Türk çeliğine uygulanan %50 gümrük vergisi tarifesinin ceza niteliğinde olduğunu söyledi.

Türk Çeliği VergiTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan dün yaptığı basın açıklamasında ticaret hacmi hedefini artırmak için öncelikli sektörleri belirlediklerini söylemişti. Özellikle çelik olmak üzere bazı sektörlerde sıkıntı yaşadıklarını ve Ross’tan vergi muafiyeti istediklerini belirtti. Ancak Bakan Ross, Türk çelik sektörüne uygulanan verginin ceza niteliğinde bir gümrük vergisi olduğunu söyledi.

Bunun kuşkusuz ki ticaret hacminde azalmaya sebep olduğunu sözlerine ekledi. Diğer ülkelere %25 oranında gümrük vergisi uygulandığını hatırlatarak, bu durumun Türkiye için ekstra bir zorluk yaratmadığını, Amerika’nın hiçbir ülkeye kolaylık sağlamadığını anlattı.

Çelik ve alüminyum sektöründeki Türk şirketlerinden 1000’den fazla muafiyet başvurusu aldıklarını söyleyerek; “Bu başvurunun temelinde de ABD’de üretilmeyen ürünler ya da ABD’de piyasanın isteklerini karşılamaya yetecek nicelik ve nitelikte üretilmeyen ürünler var. Bu başvuruları kabul ettik. Bu da Türk şirketlerinin yaklaşık %40’ına denk. Bir muafiyet verdiğimizde muafiyet başvurusu yaptıkları güne dönük oluyor. Yani ne gümrük vergisi ödemiş olursa olsunlar, onlara geri ödeme yapılıyor. ” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu