Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Ticaret Açığı Şubat’ta 71,1 Milyar Dolarla Rekor Kırdı

ABD'nin merakla beklenen ticaret verileri açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen veriler toparlanma hakkında neye işaret etti?
ABD’de Ticaret Açığı Şubat’ta 71,1 Milyar Dolarla Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Şubat ayı için ticaret verilerini açıkladı.

Buna göre ticaret açığı 71,10 milyar dolar oldu. Beklentiler 70,50 milyar dolar yönündeydi.

ABD’de ticaret açığı, 2021 yılının Ocak ayında 67,5 milyar dolarlık piyasa beklentilerinin üzerinde gelerek 68,2 milyar dolara çıkmıştı. Rakam 67,80 milyar dolara revize edildi. Böylelikle açık bir ayda 3,3 milyar arttı.

Bu, ihracat ithalattan daha fazla düştüğü için şimdiye kadarki en büyük ticaret açığı oldu. Ve Amerikan ekonomisinin salgından ticaret ortaklarından daha hızlı iyileştiğine işaret etti.

ABD Şubat İthalat İhracat Ticaret Açığı
Kaynak: BEA

Şubat’ta ihracat yüzde 2,6 gerileyerek 187,3 milyar dolara düşerken ithalat yüzde 0,7 eksiyle 258,3 milyar dolarda gerçekleşti.

BEA, küresel salgın ve ekonomik iyileşmenin, Şubat 2021’de uluslararası ticareti etkilemeye devam ettiğini belirtti.

Şubat ayı ihracatı 187,3 milyar dolar ile Ocak ihracatından 5,0 milyar dolar daha az oldu. Şubat ayı ithalatı Ocak ithalatından 1,7 milyar dolar daha az, 258,3 milyar dolar oldu.

Mal ve hizmet açığındaki Şubat ayı artışı, mal açığındaki 2,8 milyar dolarlık artışla 88.0 milyar dolara ve hizmet fazlasında 0,5 milyar dolarlık gerilemenin 16,9 milyar dolara düşmesine yansıdı.

Yıl başından bugüne kadar mal ve hizmet açığı, 2020’nin aynı dönemine göre 56,5 milyar dolar veya yüzde 68,6 arttı. İhracat 36,2 milyar dolar veya yüzde 8,7 azaldı. İthalat 20,3 milyar dolar veya yüzde 4,1 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu