Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Ticaret Açığı Ağustos’ta 73,3 Milyar Dolara Yükseldi

ABD'nin beklenen Ağustos ayına ilişkin ticaret verileri açıklandı.
ABD’nin Ticaret Açığı Ağustos’ta 73,3 Milyar Dolara Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Ağustos 2021 dönemine ilişkin ticaret verilerini açıkladı.

Buna göre ABD’nin ticaret açığı Ağustos’ta 73,3 milyar dolara yükseldi. Beklenti 70,5 milyar dolar yönündeydi.

ABD ticaret açığı, Temmuz 2021’de yüzde 4,3 azalarak 70,1 milyar dolara gerilemişti. ABD’nin bu dönemde Çin ve Kanada ile arasındaki ticaret açığı düşerken Meksika ile olan ticaret açığı artmıştı.

Temmuz ayındaki 70,3 milyar dolardan 2,9 milyar dolar yükselen mal ve hizmet açığı, Ağustos ayında 73,3 milyar dolar oldu.
ABD Mal ve Hizmet Açığı
KAYNAK: BEA

Ağustos ihracatı 213,7 milyar dolar, Temmuz ihracatından 1,0 milyar dolar daha fazla gerçekleşti. Ağustos ayında ithalat da 287,0 milyar dolarla Temmuz ithalatından 4,0 milyar dolar daha fazla gerçekleşti.

Mal ve hizmet açığındaki Ağustos artışı, mal açığındaki 1,6 milyar dolarlık artışın 89,4 milyar dolara yükseldiğini ve hizmet fazlasının 1,4 milyar dolar düşüşle 16,2 milyar dolara gerilediğini yansıttı.

Yılbaşından bugüne mal ve hizmet açığı, 2020’nin aynı dönemine göre 140,8 milyar dolar veya yüzde 33,7 arttı. İhracat 244,3 milyar dolar veya yüzde 17,5 arttı. İthalat 385.1 milyar dolar veya yüzde 21,2 arttı.

Ağustos rakamları, Güney ve Orta Amerika, Hong Kong, Brezilya, Singapur ve Birleşik Krallık ile milyarlarca dolarlık fazla gösterdi. Çin, Avrupa Birliği, Meksika, Almanya, Japonya, Kanada, Tayvan, Güney Kore, İtalya, Hindistan, Fransa ve Suudi Arabistan ile açıklar kaydedildi.

Çin ile olan açık Ağustos ayında 3,1 milyar dolar artarak 28,1 milyar dolara yükseldi. Kanada ile olan açık Ağustos ayında 1,4 milyar dolar artarak 5,1 milyar dolara yükseldi. Meksika ile olan açık Ağustos ayında 1,9 milyar dolar azalarak 6,6 milyar dolara geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu