Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Temmuz Ayı Tarım Dışı İstihdam Verilerinde 164 Bin Artış Gözlemlendi!

ABD'nin tarım dışı istihdam verilerinde Temmuz ayında 164 bin artış meydana geldi.
ABD’nin Temmuz Ayı Tarım Dışı İstihdam Verilerinde 164 Bin Artış Gözlemlendi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Haziran ayında 224 bin artış kaydeden ABD tarım dışı istihdam verilerinin yanında işsizlik oranı da %3,7 ile çok az bir değişim kaydetmişti. Ülkede mesleki ve ticari hizmetlerde, sağlık sektöründe ve taşımacılık ile depolamada istihdam artışları görülmüştü. Ayrıca beklentiler 160 bin artış iken bunu fazlasıyla karşılayan rakamların ardından gözler Temmuz ayına ilişkin tarım dışı istihdam verilerine çevrilmişti.

Bugün nihayet ABD’nin Temmuz ayı tarım ışı istihdam verileri açıklandı. Buna göre ülkenin tarım dışı istihdamı 164 bin arttı.  Meydana gelen bu artış, zorlu ekonomik koşullara rağmen istihdam piyasasının güçlü duruşunu kanıtladı. Bununla birlikte ABD’nin işsizlik oranı herhangi bir değişim kaydetmeyerek %3.7’de sabit kaldı ve 50 yılın en düşük seviyesindeki duruşunu korudu.

Açıklanan verilere bakıldığında ücret artışlarının da toparlandığı görülürken, beklentiler 165 bin artış ve bununla birlikte işsizliğin de %3.6’ya gerilemesiydi.

Ücret Artışlarının Toparlandığı GörüldüVeriler dikkate alındığında tarım dışı istihdamın beklentilerin altında arttığı görüldü ve bunun yanında işsizlikte Haziran’a göre bir değişim kaydedilmedi. Ortalama saatlik kazançlarda ise beklentiler aylık bazda %0,2 ve yıllık bazda %3,1’lik artıştı.

Fakat bu veriler beklentinin üzerinde gerçekleşerek tahminleri haklı çıkarmadı. Ortalama saatlik kazançlar aylık %0.2’den %0.3’e yükseldi. Yıllık bazda %3.1’den %3.2’ye artış kaydetti. Bunun yanında iş gücüne katılım oranı da %63’e fırladı. Ülkenin ortalama çalışma saati ise mevcut seviyesi 34.4’ten 34.3’e indi.

Ayrıca Haziran ayının tarım dışı istihdam verileri de 224 binden 193 bine revize edildi. Böylelikle Mayıs ve Haziran aylarında toplam aşağı yönlü revizyon sayısı 41 bine dayandı.

Toplam Aşağı Yönlü Revizyon Sayısı 41 Bine DayandıFinansal piyasalar ABD ekonomisi açısından önemli olan tarım dışı istihdam verilerinin varlık fiyatları üzerindeki etkilerini bekliyor. Tarım dışı istihdamda yukarı yönlü seyir ülkenin para biriminde pozitif bir etki yaratmakla birlikte söz konusu verilerin tarım sektörü dışında çalışan işçi sayısındaki değişimleri raporladığı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu