Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Dışı İstihdam Mayıs’ta 559 Bin Artarken İşsizlik %5,8’e İndi

Dün açıklanan ABD özel sektör istihdamı ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları işgücü piyasasında toparlanmanın hızlandığını gösterirken bugünkü veriler iyimserliği destekledi.
ABD Tarım Dışı İstihdam Mayıs’ta 559 Bin Artarken İşsizlik %5,8’e İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) Mayıs ayı için işgücü rakamlarını açıkladı.

Buna göre yılın beşinci ayında istihdam 559 bin arttı. Beklentiler 650 bin artış yönündeydi. İşsizlik ise yüzde 5,8’e geriledi. Beklenti yüzde 5,9’a gerilemeye işaret ediyordu.

Nisan’da istihdam 266 binle hayal kırıklığı yaratmıştı. İşsizlik ise yüzde 6,1’e yükselmişti.

Yapılan açıklamaya göre boş zaman ve ağırlamada, kamu ve özel eğitimde ve sağlık ve sosyal yardımda dikkate değer iş kazanımları meydana geldi.
ABD İşsizlik İstihdam Mayıs 2021
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

İşsizlik oranındaki 0,3 puanlık gerilemeyle işsiz sayısı 496 bin azaldı ve 9,3 milyona geriledi. Bu önlemler, Nisan 2020’deki son zirvelerinden önemli ölçüde düşük kalsa da koronavirüs (COVID-19) pandemisinden önceki seviyelerinin oldukça üzerinde kaldı.

İşgücüne katılım oranı Mayıs ayında yüzde 61,6 ile çok az değişti ve Haziran 2020’den bu yana yüzde 61,4 ila yüzde 61,7 gibi dar bir aralıkta kaldı.

Katılım oranı, Şubat 2020’den 1,7 puan daha düşük geldi. Yüzde 58,0 olan istihdam-nüfus oranı da Mayıs ayında çok az değişti ancak Aralık 2020’den bu yana 0,6 puan arttı.

Saatlik kazançlar ise yüzde 0,2’lik tahminlerin üzerinde yüzde 0,5 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu