Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Haziran’da 224 Bin Arttı

FED'in faiz indirimi hakkında bilgi vermesi beklenen istihdam verilerine göre işsizlik oranı yüzde 3,7 ile çok az değişti.
ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Haziran’da 224 Bin Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların odaklandığı ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranları verileri yayımlandı. ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan bilgilere göre; toplam tarım dışı istihdam oranı Haziran’da 224 bin arttı. 160 bin artış yönündeki beklentileri fazlasıyla karşılayan veriye rağmen, işsizlik oranı yüzde 3,7 ile çok az değişti.

ABD’de mesleki ve ticari hizmetlerde, sağlık hizmetlerinde, taşımacılıkta ve depolamada göze çarpan istihdam artışları yaşandı.

ABD'de İstihdam Artışları YaşandıABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlanan bülten, iki aylık anketten elde edilen istatistikleri sundu. Hem işsizlik oranı hem de işsiz sayısında Haziran ayında çok az bir değişiklik yaşandı. İşsizlik oranı yüzde 3,7 olurken, işsiz sayısı 6 milyon olarak açıklandı. Büyük işçi grupları arasında işsizlik oranı hem yetişkin erkeklerde hem de yetişkin kadınlarda yüzde 3,3 oldu.

Gençlerdeki işsizlik oranı ise yüzde 12,7 olarak açıklandı. Beyazların işsizlik oranı yüzde 3,3 olurken, siyahlarınki yüzde 6 seviyesinde açıklandı. Amerika’daki Asyalıların işsizlik oranı yüzde 2,1 iken, Hispaniklerin yüzde 4,3 olduğu belirtildi. Bu oranlarda da çok fazla değişim olmadığı dikkat çekti.

27 hafta veya daha uzun süre isşiz olanların sayısı, Haziran ayında 1,4 milyon ile çok az değişim kaydetti.

27 Hafta ve Daha Uzun Süre İşsiz Olanların Sayısı Çok Az Değişim KaydettiUzun süredir işsiz olanların sayısı, toplam işsizlerin yüzde 23,7’sini oluşturdu. İşgücüne katılım oranı ise yüzde 62,9 ile ay boyunca çok az değişim gösterdi. Yıllık bazda ise değişim kaydetmediği açıklandı. Haziran ayında istihdam-nüfus oranı üst üste dördüncü ay için yüzde 60,6 oldu.

Ekonomik nedenlerden dolayı yarı zamanlı çalışan kişilerin sayısı, Haziran ayında 4,3 milyon olarak açıklandı. Tam zamanlı istihdamı tercih edecek olan bu bireyler, yarı zamanlı çalışıyorlar; çünkü saatlik ücretleri azaldı ya da tam zamanlı iş bulamıyorlar.

Haziran ayında 1,6 milyon kişi bir yıl öncesinden biraz farklı olarak işgücüne marjinal bir şekilde bağlandı.

Haziran Ayında 1.6 Milyon Kişi İşgücüne Marjinal Bir Şekilde BağlandıMarjinal bağlı olanlar arasında Haziran ayında 425 bin cesareti kırılmış işçi vardı. Cesareti kırılmış işçiler, şu anda iş aramayacak kişilerdir; çünkü onlar iş bulunmadığına inanmaktadır. Haziran ayında işgücüne marjinal olarak bağlı kalan 1,1 milyon kişi okula devam veya ailenin sorumlulukları nedeniyle iş aramamıştır.

Toplam tarım dışı istihdam artışı, Haziran ayında, şu ana dek ayda ortalama 172 bin artışı, 2018’de ortalama aylık 223 bin artışla karşılaştırıldığında karşılamış durumda. Profesyonel ve ticari hizmetler, Mayıs ayında 24 bin artışla çok az değişirken, Haziran’da 51 bin arttı.

Haziran ayında endüstrideki istihdam artışı ayda 35 bin olurken, son 12 ayda 403 bin artış gösterdi.

Endüstrideki İstihdam Artışı Son 12 Ayda 403 Bin Artış GösterdiHaziran ayında iş artışı ayaktan sağlık hizmetlerin 19 bin artarken, hastanelerde 11 bin arttı. Nakliye ve depolama, ay boyunca 24 bin artarken, son 12 ayda 158 bin kişiye ulaştı. Haziran’da kuryeler ve haberciler 7 bin, hava taşımacılığında ise 3 bin arttı. İnşaat istihdamı ise 21 bin artmaya devam etti.

Üretim istihdamı ise 4 aylık küçük değişikliklerin ardından Haziran ayında 17 bin arttı. Şimdiye kadar bu yıl, sektörde iş büyümesi var. 2018’de aylık ortalama 22 bine kıyasla ayda ortalama 8 bin artış gösterdi. Haziran ayında istihdam bilgisayar ve elektronik ürünlerde 7 bin, plastik ve kauçuk ürünlerin 4 bin artış kaydetti.

Haziran ayında tarım dışı özel istihdamdaki tüm çalışanlar için ortalama saatlik kazanç, 6 sent artışla 27,90 dolara yükseldi.

Ortalama Saatlik Kazanç 6 Sent Artışla 27.90 Dolara YükseldiSon 12 ayda ortalama saatlik kazanç yüzde 3,1 artış gösterdi. Özel sektör üretim ve denetimsiz çalışanların ortalama saatlik kazançları 4 kuruş artışla Haziran’da 23,43 dolara yükseldi.

Özel tarım dışı istihdamdaki tüm çalışanlar için ortalama çalışma haftası Haziran’da 34,4 saat olarak değişti. Üretimde ortalama çalışma haftası 0,1 saatten 40,7 saate yükselirken, fazla mesai 3,4 saat ile değişmedi. Üretim ve denetim dışı çalışanlar için özel tarım dışı maaş bordroları için ortalama çalışma haftası 33,6 saattir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu