Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı Eylül’de 136 Bin Artarken Beklentiler Karşılanmadı!

ABD'nin tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Buna göre söz konusu rakam Eylül ayında 136 bin artış olarak kaydedildi. İşsizlik 50 yıl gibi ciddi bir sürenin en düşüğüne geriledi.
ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı Eylül’de 136 Bin Artarken Beklentiler Karşılanmadı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği ABD’nin tarım dışı istihdam verileri Eylül ayında 136 bin artış olarak kaydedildi. Bunun yanında işsizlik oranı ise %3.5 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikte ülkedeki işsizlik 1969 yılının Aralık ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Çoğu ekonomist ve piyasaların beklentisi istihdamın 145 bin artacağı ve ülkede işsizliğin ise %3.7 seviyesinde kalacağı yönündeydi. Fakat gelen rakamlar beklentilerin oldukça altında kaldı.

Açıklanan verilerden ABD’de iş gücüne katılım oranının Eylül ayında beklentilerle uyumlu olarak %63.2 seviyesinde gerçekleştiği öğrenildi. Bununla birlikte son 2 aya ait istihdam verileri toplamda 45 bin yukarı yönlü revize edildi.

Açıklanan veriler ABD’de ortalama saatlik kazançların 2018 yılına göre %2.9 oranında arttığını gösterdi. Ayrıca bu seviye, 1 yılı aşkın bir sürenin en düşük artışına denk geldi.

Ortalama Saatlik Kazançlar ArttıÜlkenin saatlik kazançlarından beklenti aylık bazda %0.2 artış iken, bu veri beklentilerle tam uyumlu geldi. Son zamanlarda açıklanan rakamlar ABD ekonomisine yönelik endişelerin giderek artmasına neden oldu ve Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yılın üçüncü faiz indirimine yönelme ihtimali, son gelen istihdam verileri ile birlikte, daha da arttı.

Beklentinin altında kalan düşük seviyedeki istihdam verileri, ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret politikaları ve diğer ülkelerde görülen ekonomik olumsuzlukların ABD için de riske işaret ettiğini gösteriyor.

ABD için Risk MevcutDün açıklanan özel sektör istihdam verileri 135 bin seviyesiyle Haziran ayından bu yana görülen en yavaş artışı kaydetmiş, Eylül’de işe alım hızının yavaşladığını ortaya çıkarmıştı.

Bu sıralar ekonomik verilere yönelik tahminler ıskalanırken, ABD ekonomisine yönelik endişelerin böyle bir ortamda azalması mümkün görünmüyor.

FED’in bundan sonraki adımlarının ülke verilerine bağlı olduğunu belirten Powell’ın gün içinde kaydedeceği açıklamalarında sinyaller vermesi bekleniyor. Ülkede pek çok sektörün talebinde yavaşlamalar görülmesi bazı ekonomistlere göre bu durum bir önlem alınmadığı sürece devam edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu