Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Dışı İstihdam Ekim’de 531 Bin Artışla Beklentiyi Aştı

Haftanın en önemli verilerinden ABD Ekim ayı işgücü istatistikleri yayımlandı.
ABD Tarım Dışı İstihdam Ekim’de 531 Bin Artışla Beklentiyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) Ekim 2021 dönemine ilişkin beklenen verilerini yayımladı. Rapora göre tarım dışı istihdam Ekim’de 531 bin artış kaydetti.

Eylül’de 500 binlik beklentiler yerine 194 bin artış olmuş ve rakam bu yıl şimdiye kadarki en düşük artışı işaretlemişti. Eylül artışı 312 bine yukarı yönlü revize edildi.

Ekim artışı da 450 binlik beklentileri aşarak 3 aydaki en büyük istihdam artışını işaretledi.
ABD İstihdam Ekim
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Eğlence ve ağırlama, profesyonel ve ticari hizmetler, imalat, ulaşım ve depolama sektörlerinde kayda değer iş kazanımları meydana geldi ve Ekim ayında iş büyümesinin yaygın olduğu söylendi.

Halk eğitiminde ise istihdam ay boyunca azaldı. Bu yıl şimdiye kadar, aylık istihdam artışı ortalama 582.000 oldu. Tarım dışı istihdam, Nisan 2020’deki son dip noktasından bu yana 18,2 milyon arttı, ancak Şubat 2020’deki pandemi öncesi seviyesinden 4,2 milyon veya yüzde 2,8 düştü.

Diğer taraftan işsizlik Ekim’de yüzde 4,6 ile Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ekim ayında işsiz sayısı 255 bin azalarak 7,4 milyona gerilerken, istihdam seviyeleri 359 bin artarak 154,0 milyona yükseldi.

Ancak işsizlik oranı kalıcı işçi sıkıntısı raporları arasında, kriz öncesindeki yaklaşık yüzde 3,5 seviyesinin oldukça üzerinde kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu