Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Tarım Dışı İstihdam Verileri Ekim’de 128 Bin Artarken, Beklentiler Aşıldı!

ABD'nin tarım dışı istihdam verileri bu yılın Ekim ayında 128 bin artışa işaret ederken, 85 bin olan beklentiler geride kaldı. Ülkedeki işsizlik ise %3.6'ya yukarı yönlü hareket etti.
ABD’nin Tarım Dışı İstihdam Verileri Ekim’de 128 Bin Artarken, Beklentiler Aşıldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların bu hafta izlediği en önemli gelişmelerden biri olan ABD tarım dışı istihdam verileri ülkenin Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. Söz konusu veriler, ülkenin bu yılın Ekim ayına ilişkin tarım dışı istihdamının 128 bin artış seviyesinde gerçekleştiğini gösterdi ve bu durum güçlü bir ayakta kalışa işaret etti. Beklentiler bu dönemde 85 bin artış olacağı yönündeydi. Fakat açıklanan rakam beklentinin oldukça üzerinde kaydedildi.

2019’un aynı döneminde ülkedeki işsizlik oranı ise mevcut seviyesi son 50 yılın en düşüğü olan %3.5’ten %3.6’ya yükseldi. İşsizlikten beklenti %3.6 iken veriler tahminlerde yanılgıya yol açmadı. Ayrıca ABD’de saatlik kazançlar aylık bazda %0,2 artışla beklenti altında kalırken, yıllık bazda %3 arttı. İş gücüne katılım oranı ise bulunduğu seviye olan %63.1’den %63.3 seviyesine çıktı.

Bununla birlikte ABD’nin Ağustos ve Eylül ayına ilişkin verileri toplam 95 bin yukarı yönlü revize edildi. Öte yandan General Motors’un 46 bin çalışanının işten çıkarılması durumunun Ekim ayı istihdam rakamlarını etkileyebileceği öngörülüyordu.

İstihdamda düşüşe sebep olabileceği düşünülen bu durumun yarattığı endişe haklı çıkmadı ve veriler beklenti üzerinde geldi.

Endişeler Haklı ÇıkmadıVerilerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ayrıca Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) istihdam piyasasının oldukça güçlü olduğu yönündeki görüşünü destekledi.

Ülkede bu hafta açıklanan bir diğer veri ise ülke ekonomisinin 2019 üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %1.9 seviyesinde büyüdüğünü göstermişti.

FED Başkanı Jerome Powell; para politikasının, iş gücü piyasalarına destek olarak istihdam edilen çalışanların alım gücünü artırdığını ve destekleyici-genişleyici para politikasının ekonomi üzerinde etkilerinin görüldüğünü öne sürmüştü.

FED Başkanı Jerome PowellÖte yandan ABD tarım dışı istihdam verileri açıklanmadan önce ekonomistlerin beklentisi son beş ayın en yavaş artışı gerçekleşeceği yönündeydi. Fakat bu sonucun istihdamın mevcut doğru trendini göstermesi açısından yanıltıcı olabileceği söylendi. Ülkedeki tarım dışı istihdam verileri Eylül ayında 136 bin artış olarak kayıtlara geçmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu