Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Tarım Dışı İstihdam Verileri Ağustos’ta 3 Ayın En Düşük Seviyesinde!

ABD'nin Ağustos ayıına ilişkin tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Son 3 ayın en düşük seviyesine gerileyen rakamlar, 160 bin olan beklentilerin altında kaldı.
ABD’nin Tarım Dışı İstihdam Verileri Ağustos’ta 3 Ayın En Düşük Seviyesinde!
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği ABD’nin Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri ülkenin Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. Buna göre söz konusu veriler Ağustos’ta 130 bin artarak üç ayın en düşük artışına işaret etti.

Ülkede tarım dışı istihdam verilerinin 160 bin artması bekleniyordu. Fakat açıklanan verilerin beklentilerin oldukça altında kaldığı görüldü. Bunun yanında Haziran ayına ilişkin aynı veriler de 164 binden 159 bin olarak revize edildi.

ABD’de işsizlik oranı ise %3.7 seviyesinde sabit kalarak herhangi bir değişim kaydetmedi. Bu rakam 50 yılın düşük seviyesine yakın.

ABD'de İşsizlik Oranı Sabit KaldıOrtalama saatlik kazanca bakıldığında ise aylık bazda %0,4 artış kaydedilirken, yıllık bazda %3,2 artışın gerçekleştiği görüldü. Ortalama saatlik kazançtan beklenti aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %0,4 seviyelerindeydi.

ABD’de özel sektör istihdamı 96 bin seviyesinde kaydedildi ve böylelikle 3 ayın en düşük seviyesini gördü. Bunun yanında önceki ayın verisi de 148 binden 131 bine çekilerek aşağı yönlü revize edildi.

Ülkede tarım dışı istihdam Ağustos’ta toplam 130 bin artış olarak kayıtlara geçerken, söz konusu verilere 2020 yılı nüfus sayımı için istihdam edilen 25 bin kişi de dahil edildi.

Ağustos'ta Toplam 130 Bin Artış KaydedildiTarım dışı istihdam verilerinden hemen önce Twitter hesabından yayımladığı iletiyle Amerikan Merkez Bankası’nı (Fed) sert eleştiri yağmuruna tutan ABD Başkanı Donald Trump bankanın faiz artırımı için hevesli olduğunu, buna karşın indirim için ise geç kaldığını dile getirdi.

Diğer taraftan ABD’li şirketlerin tarım dışı istihdam artışının Ağustos’ta kaydettiği azalış, Temmuz ayında çeyrek baz puanlık faiz indirimine giden Fed’in Eylül’de yeniden indirim uygulayacağına dair beklentileri kuvvetlendirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell, bugün kaydedeceği konuşmasında önemli açıklamalara yer verip bankanın görünümüne dair daha net görüşler ortaya koyacak. Zürih Üniversite’sinde konuşacak olan Powell’ın söz konusu bu açıklamalarına ilişkin detaylar TSİ 19:30’da öğrenilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu