Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı 2019 Aralık’ta 145 Bin Arttı!

ABD'nin 2019 Aralık tarım dışı istihdam verileri 145 bin artış olarak kaydedildi. Böylelikle 160 bin olan beklentiler karşılanmadı. İşsizlik oranı 50 yılın en düşüğünde kalmaya devam etti.
ABD’nin Tarım Dışı İstihdamı 2019 Aralık’ta 145 Bin Arttı!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin önemli ekonomik göstergelerinden tarım dışı istihdam verileri 2019 Aralık’ta 145 bin arttı. Genel beklentiler 160 bin artış olacağı yönündeydi. Ülkenin Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan rakamların beklentilerin altında kaldığı görüldü. Ülkenin tarım dışı istihdamı bir önceki ay olan Kasım’da 266 bin artış olarak kayıtlara geçmişti.

Açıklanan verilerden ülkedeki işsizlik oranında ise Aralık’ta herhangi bir değişim yaşanmadığı görüldü ve rakam %3,5’te sabit kalarak 50 yılın en düşüğündeki seyrini sürdürdü. Verilerle birlikte ABD’nin Ekim ve Kasım ayına ait rakamlarında da aşağı yönlü revizeye gidildi. 266 bin olan Kasım verileri 256 bine, 156 bin olan Ekim verileri ise 152 bin seviyesine düşürüldü.

Son durum incelendiğinde, ABD istihdam piyasasının 2019’un son ayında daha düşük bir ivme kaydettiği göze çarptı.

İstihdam Piyasası Düşük İvme2019, ABD’de istihdamın son 10 yıl içindeki en yavaş artış kaydettiği yıl oldu. Ülkedeki ücret artışlarında ise 2018 yılından bu yana kaydedilen en zayıf artış meydana geldi. Verilerden elde edilen bilgiler ışığında, ABD’de ortalama saatlik kazançların da yıllık bazda %2,9 oranında artış kaydettiği görüldü. Beklentiler artışın %3,1’de gerçekleşeceğini söylüyordu.

Ücret artışlarının bu durumuyla birlikte verinin en önemli kalemleri arasında yer alan ABD’de ortalama saatlik kazançlar 2018 yılının Temmuz ayından bu yana ilk kez %3 seviyesinin altında kaydedildi. Ayrıca saatlik kazançlar aylık bazda gerçekleştirdiği %0,1’lik artışla beklentileri karşılamadı. Tahminler %0,3 seviyesinde belirlenmişti.

ABD’de 2019 yılı boyunca istihdam edilen vatandaşların sayısı ise 2,11 milyon oldu. Aralık’ta iş gücüne katılım oranında da değişim kaydedilmedi ve rakam %63,2’de sabit kaldı. Diğer taraftan ABD ve Çin arasında hala devam eden ticaret savaşının ülke yatırımlarını azaltarak olumsuz etkilediği biliniyor. Bununla birlikte üretim de düşerken, tüm bunlara rağmen istihdam sektörünün ayakta kalabilmesi şaşkınlık yaratıyor.

İlerleyen dönemlerde ABD ve Çin’in ticaret konusunda uzlaşmamaya gitmemesi durumunda istihdam sektöründe daralma olmaması neredeyse imkansız gibi görünüyor. İki ülke yetkilileri 15 Ocak’ta birinci aşama anlaşma için bir araya gelecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu