Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası Danışmanı: ABD Tarifeleri Çin Büyümesini %0,3 Puan Düşürebilir

Çin Merkez Bankası Danışmanı Ma Jun, bugünkü açıklamasında Washington’un ek tarifelerinin Çin büyümesini yüzde 0.3 puan düşürebileceğini söyledi. İşte detaylar;
Çin Merkez Bankası Danışmanı: ABD Tarifeleri Çin Büyümesini %0,3 Puan Düşürebilir
Yorum

Çin Merkez Bankası Danışmanı Ma Jun, bugünkü açıklamasında ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin ürününe uyguladığı yüzde 10’luk vergiyi yüzde 25’e yükseltmesinin, Çin büyümesini yüzde 0.3 puan düşürebileceğini ancak güçlendirilen ekonominin dış şoklara karşı daha dirençli hale geldiğini söyledi.

Yorumlar Ma Jun tarafından Çinli yetkililerin ABD’li yetkililerle Cuma günü Washington’daki müzakereleri devam ederken Çin Merkez Bankası idaresindeki Finance News isimli gazetede yayınlandı.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuhin, Perşembe günü iki gün sürecek görüşmelere başlamıştı.

ABD Çin Müzakereler Başladı Danışman Konuştu Ne var ki müzakereler öncesinde iki ülkenin ilişkileri Trump’ın tarife tehditleri ile iyiden iyiye gerilmişti. Gelişmeler ışığında konuşan Çin Merkez Bankası Danışmanı Ma Jun, Trump’ın 200
milyar dolarlık ürün üzerindeki yüzde 10’luk verginin yüzde 25’e çıkartılmasıyla alakalı olarak Çin’in eş misillemeler yapacağını dile getirdi.

“Bu senaryonun Çin’in gayri safi yurt içi hasılasına olumsuz etkisi yüzde 0.3 puan civarında olacaktır ve bu kontrol edilebilir bir aralıkta” yorumunu yaptı.

Trump  Tarifeleri Çin Büyümesini %0,3 Puan Düşürebilir Çin borsasının da ticaret savaşının geçen yıl başlamasının ardından yaşadığı aynı ağır satışları yaşamasının pek mümkün görünmediğini söyleyerek ticaret sürtüşmelerinin yavaşlayan ekonomik büyüme üzerindeki gerçek etkisini yargılama yetersizliği nedeniyle yatırımcıların daha önce aşırı tepki vermeye meyilli olduklarını vurguladı.

“Çin’in reel ekonomi performansı son aylarda önemli ölçüde arttı. Çin’in mevcut makroekonomik ve politika ortamı, piyasanın yeni dış şoklara karşı direncini artırmasına yardım etmeli” ifadelerini kullanan Ma Jun, Çin Merkez Bankası’nın mevcut iç ve dış belirsizliklerle başa çıkmak için yeterli para politikası araçlarına sahip olduğunu ve ülkenin ekonomik durumundaki değişikliklere göre ince ayarlı politika düzenlemeleri yapacağını açıkladı. Açıklamalar, ABD tarifelerinin Çin ekonomisine bir yere kadar zarar verebileceği yönündeki birçok uzmanın yorumuyla örtüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu