Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tahvillerindeki Resesyon Göstergesi Bir Faiz İndirimine İşaret Edebilir

FED Eski Başkanı Janet Yellen, ABD tahvil piyasalarındaki resesyon göstergelerinin bir durgunluğa değil, faiz indirimine işaret edebileceğini söyledi.
ABD Tahvillerindeki Resesyon Göstergesi Bir Faiz İndirimine İşaret Edebilir
Yorum

2014 – 2018 arasında FED’in başındaki isim olan Janet Yellen, küresel ekonomide bir resesyona işaret eden ABD tahvil piyasası getirilerinin bir faiz indirimine işaret edebileceğini söyledi. Durgunluk sinyali olarak görmediğini ifade eden Yellen, küresel para politikasının geleceği üzerine soruları yanıtladı.

Yellen, faiz indirimi söylemiyle dikkat çekerken, uzun vadeli bir ekonomik gerilemeye işaret etmediğini söyledi.

Ekonomik Gerilemeye İşaret EtmiyorHisse senetleri, ABD tahvil piyasalarında sözde verim eğrisinin ters çevrilmesinden sonra Cuma günü değer kaybetti. Bu durum, kısa vadeli faiz oranlarının, banka borç verme karlarını zedeleyen ve resesyon göstergesi olarak kabul edilen uzun vadeli benzerlerini geçmesi durumunda ortaya çıkmıştı.

Janet Yellen, Hong Kong’daki Credit Suisse Asya Finans Konferansı’nda getirisi eğrisi ve gerileme sinyalleri üzerine sorulan soruları yanıtladı. Yellen, “Kendi cevabım hayır, durgunluk sinyali olarak görmüyorum. Geçmiş zamanların aksine, artık getiri eğrisinin çok düz olma eğilimi var,” dedi.

Teknik açıdan 3 aylık hazine bonosu getirisi ile 10 yıllık faizli bono arasındaki fark 2007’den bu yana ilk kez Cuma günü negatife döndü.

Cuma Günkü Getiriler Arası FarkYellen, FED’in bir noktada oranları düşürmesi gerekebileceğinin sinyallerini verebileceğini söylerken, “Ancak kesinlikle bunun bir durgunluğa neden olacak bir dizi gelişme olduğunun sinyalini vermez,” ifadelerini kullandı.

Halen Brookings Enstitüsü’nün seçkin bir asistanı olan Yellen, ABD ekonomisinin gerçekte yavaşladığını vurgulasa da durgunluğu muhtemel olarak görmediğini dile getirdi. ABD büyümesinin yavaşladığını söyleyen Yellen, bu yıl için yüzde 2,1’lik büyüme tahminine sahip. Ekonomi geçen yıl yüzde 3,1 büyümüştü.

Bunun tehlikeli bir durum olmadığını söyleyen Yellen, durgunluğa neden olacak bir seviyeye yavaşladığını görmüyorum,” dedi.

Ekonomik Büyüme Durgunluğa İşaret EtmiyorYellen görev süresine göre FED, 2006’dan bu yana ilk kez 2015 yılındaki kilit faiz oranını yükseltti. Politika yapıcıların, dünyanın en büyük ekonomisinde gelecekteki gerilemeler karşısında tekrar düşürmek için bir yol bulabilecekleri noktaya kadar faiz oranlarını artırma çabasının başlangıcıydı.

Buna karşın politika yapıcı FOMC, geçen hafta oy birliğiyle faiz oranlarının sabit kalmasına karar verdi ve Aralık ayındaki projeksiyonlardan keskin bir dönüş yaparak daha fazla artışın gerçekleşmeyeceğine işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu