Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Şubat ÜFE’si %0,1 Artışla Beklentinin Altında Kaldı

ABD’de Şubat ayı çekirdek üretici fiyatı endeksi aylık bazda %0,1 artışla ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldı.
ABD’de Şubat ÜFE’si %0,1 Artışla Beklentinin Altında Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de üretici fiyatları (ÜFE) Şubat ayında aylık bazda %0,1 yıllık bazda %1,9 oranında artış gösterdi. Piyasaların beklentisi aylık %0,2, yıllık %1,9 artış olması yönündeydi. Çekirdek ÜFE’de de aylık %0,2 oranında artış beklenirken, %0,1’lik bir artış kaydetti.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, çekirdek ÜFE yıllık bazda %2,6 beklenirken %2,5 artış gerçekleştirdi.

Yıllık bazda %1,9 artan Şubat ÜFE’sinin 2017 yılının Haziran ayından bu yana en yavaş artışı kaydettiği belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada benzin fiyatlarındaki toparlanma ile yükselen üretici fiyat endeksinin Şubat da dahil olmak üzere üç ay boyunca düşüş eğilimi gösterdiği bildirildi.

Enerji, gıda ve ticaret gibi temel hizmetlerin dışında kalan üretici fiyat endeksi enflasyonun cansız seyrine devam ettirdiğini gösterdi. Geçtiğimiz ay benzin fiyatları %3,3 oranında yükselirken, toptan enerji fiyatlarında %1,8 oranında artış olduğu gözlendi. Toptan gıda fiyatları ise Şubat’ta bir önceki aya kıyasla %1,7 oranında düşüş sergiledi.

Ocak ayında %0,8 düşüş kaydeden toptan eşya maliyeti Şubat’ta yükselişe geçti.

Toptan eşya maliyeti söz konusu dönemde %0,4 oranında arttı. Hizmetlerin maliyeti ise Şubat ayında değişiklik göstermedi. Dün açıklanan tüketici fiyatları Şubat ayında aylık %0,2, yıllık %1,5 oranında artışla ılımlı bir sıçrama kaydetti. Piyasaların beklentisi aylık %0,2, yıllık %1,6 artış olması yönündeydi. TÜFE ve ÜFE verilerinin FED’in faiz artırımlarında aceleci davranmamasının ve enflasyondaki sakin seyrin sonucu olduğu yorumlandı.

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre dayanıklı mal siparişleri Ocak ayında %0,4’lük artış kaydetti.

Piyasanın beklentisi tam tersi yönde %0,4 düşüş olmasıydı. Artış gösteren rakamlar neticesinde siparişlerin üç aydır üst üste artış gösterdiği sonucu çıktı. Beklentilerden daha yukarıda gelen rakamlarda ticari uçak kategorisindeki %15,9’luk artışın olduğu dikkat çekti. Ocak ayında ulaşım hariç diğer tüm siparişlerde düşüş izlendi. Savunma dışı havacılık hariç diğer sermaye mali siparişlerde %0,8 oranında artış oldu. Beklentilerden iyi gelen siparişler ekonomide olumlu seyrin sürdüğüne işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu