Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR
  • Veri Yüklenemedi

ABD Seçim Gündemi Günah Keçisi Arayışını Başlatmış Olabilir mi, Gelişme Finansallara Nasıl Yansır?

ABD'de yaklaşan seçim gündemine dair yarışta işaret edilecek suçluların arayışı olduğuna inanlılan tarife gündemleri ve finansalların reaksiyonu.
ABD Seçim Gündemi Günah Keçisi Arayışını Başlatmış Olabilir mi, Gelişme Finansallara Nasıl Yansır?
Yorum

ABD hisse senetleri haftanın üçüncü işlem gününe hafif artışları ile giriş yaptı. Salı günkü düşüşün ardından yatırımcılar ılımlı enflasyon ve Avrupa Merkez Bankası’ndan alınan en son uyarılara ilişkin verileri tartıştı.

Dow Jones Endüstri Ortalaması, açılış zilinden kısa bir süre sonra (44 puan) %0.1 artışla 26.194 seviyesine, S&P 500 %0.2’lik genişleme ve Nasdaq’da S&P 500’e paralel olarak %0.2’lik genişleme ile yeni ticaret gününe merhaba dedi.

S&P Salı günü sekiz seans kazanımlık bir çizgi yakaladı, ancak Çarşamba günkü seansta geçen seneki rekorun %1.8 düzeyinde altında kaldı.

Hisse Senedi Endeksleri

ABD Merkez Bankası’ndan faiz oranlarındaki artışa dair ihtiyatlı işaretler ve bilanço akış programı son haftalarda hisse senetlerinin başını kaldırdı.

Her ne kadar ekonomik büyüme yavaşlasa da, bazı analistler daha sıkı bir para politikasına yol açabilecek yüksek enflasyon korkusu çekmeden kurumsal karlılığı desteklemenin yeterince güçlü olduğunu söylüyorlar. 

Günün erken saatlerinde açıklanan rakamlar, tüketici fiyat endeksinin uçucu gıda ve enerji kategorileri hariç tutulduğunda, Mart ayındaki ekonomistlerin beklediğinden daha az yükseldiğini gösterdi. Yüksek enerji fiyatları geçen ayki enflasyonun artırmasına destekçi pozisyonda değerlendirildi.

Yeni Gündem Ekonomilere Zarar Verebilir

Avrupa Merkez Bankası, geciken Avro Bölgesi ekonomisindeki büyümeyi desteklemek için tasarlanan en son teşvik tedbirlerinin etkisini ölçtüğünden dolayı politikalarını değişmedi.

Son Merkez Bankası uyarısı, politika yapıcıların dünyadaki devam eden ticaret gerginliklerini izlemesiyle geliyor. Bu haftanın başlarında ABD, Avrupa Birliği’nden mallara 11 milyar dolarlık taze tarifeler koyma planlarını gündeme getirdi. 

Bazı analistler, benzer hareketlerin ABD ve Çin’in kendi tarife anlaşmazlığını sona erdirmek üzere bir anlaşmaya varmasına rağmen, küresel büyümeye zarar verebileceğinin vurgusunu yapıyor.

ABD Seçim Gündemi

Cenevre’de Natixis Yatırım Yöneticileri ile birlikte çalışan kıdemli bir yatırım stratejisti Esty Dwek, “Çin’le birlikte düştükçe ve bir ticaret anlaşmasına yaklaştığınızda potansiyel olarak Avrupa’da bir artış göreceksiniz. ABD seçimine ne kadar yakınsanız, Trump’ın işaret etmesi gereken bir düşmana ihtiyaç duyması o kadar olasıdır. Avrupa artı işaretiyle sonuçlanabilir. ” sözleri ile finansal gelişmelere başka bir penceredeni dikkat çekici yönler getirdi.

Kısa vadeli faktörlerin destekleyici kalmasının önemine rağmen, piyasaların uzun vadeli eğilimlerdeki faktörlere yöneldiği diğer dikkat çeken bir gelişme oluyor. 

Brexit Zirvesi ve Merkez Bankalarının Tutumu

Görünen tablo gereklerine göre hem Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hem de ABD Merkez Bankası’nın (FED) tutumumlarının doğrulanması gerekiyor ve Brexit Zirvesi başka bir ek sağlamalı.

Brexit hala çözülmemiş bir sorun olarak duruyor. AB, İngiltere’nin bloktan ayrılmasının olası uzantıları hakkında görüşmek üzere Çarşamba günü yapılacak bir zirvede toplanmaya karar vermişti. 

Anlaşma olmazsa, İngiltere Cuma günü bir anlaşma yapmadan AB’nin dışına düşerek ticaretine ve ekonomisine darbe verebilir. Bununla birlikte, düzensiz bir şekilde ayrılmamak için başka bir uzatma sağlanacağı pek muhtemel bir sonuç olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu