Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Sanayi Üretimi Ocak’ta %0,9’la Beklenti Üstü Arttı

ABD’de sanayi üretimi 2021’in ilk ayında Aralık’a kıyasla yüzde 0,9 arttı. Okuma, yüzde 0,5 yönündeki beklentileri geride bıraktı.
ABD Sanayi Üretimi Ocak’ta %0,9’la Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanan verilere göre ülkedeki sanayi üretimi Ocak 2021’de bir ay öncesine göre yüzde 0,9 arttı. Rakam, Aralık ayında aşağı yönlü revize edilen yüzde 1,3’lük bir büyümeyi izledi. Yüzde 0,5’lik artış beklentilerini de aştı.

İmalat çıktısı, önceki beş aydaki ortalama kazancıyla yaklaşık olarak aynı şekilde yüzde 1 arttı. Sanayi sektörü için kapasite kullanımı Ocak ayında yüzde 0,7 artarak, uzun vadeli (1972-2020) ortalamasının %4,0 altında bir oranla %75,6’ya yükseldi.

Maden üretimi yüzde 2,3 artarken, kamu hizmetlerinin üretimi yüzde 1,2 düştü.

2012 ortalamasının yüzde 107,2’si ile Ocak ayında toplam sanayi üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 1,8 daha düşüktü.
ABD Sanayi Üretimi Ocak 2021
Görsel Kaynak: Investing

Tüketici kağıt ürünleri, kağıt malzemeleri, transit ekipman, bilgi işleme ekipmanı ve tüketici enerji ürünleri için dikkate değer nadir düşüşlerken çoğu piyasa grubu Ocak ayında kazanç elde etti. Toplam endüstriyel üretim, geçen yılın başındaki pandemi öncesi seviyelerine geri dönmedi.

Ocak ayında, piyasa gruplarının yaklaşık yarısı için endeksler, bir önceki yılın okumalarına göre hala düşüktü. Bununla birlikte, geçen yılın ikinci yarısında elde edilen güçlü kazanımlar, tüm önemli tüketim malları kategorileri ile savunma ve uzay ekipmanı endekslerini bir önceki yıla göre yükseltti.

Quill Intelligence CEO’su Danielle DiMartino Booth, ABD sanayi üretiminin salgın öncesi seviyesinin sadece %1,9 altında kaldığını söyleyerek bunun fabrikaların zayıf envanterlerden ve istikrarlı talepten faydalandığının bir işareti olduğunu savundu.

Tedarik zincirindeki aksaklıklar ve işgücü sıkıntıları zorluk yaratmaya devam ederken, bu aksaklıkların aşılar arttıkça ortadan kalkması gerektiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu