Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Sanayi Üretimi Ekim’de Yüzde 0,8 ile Beklenenden Fazla Düştü

ABD sanayi üretimi, Ekim ayında yüzde 0,8 oranında düşüş kaydederken, yüzde 0,4 düşüşe işaret eden beklentilerden fazla geriledi.
ABD Sanayi Üretimi Ekim’de Yüzde 0,8 ile Beklenenden Fazla Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de sanayi üretimi Eylül ayında yüzde 0,3 düştükten sonra Ekim ayında yüzde 0,8 düştü. İmalat üretimi ise Ekim ayında yüzde 0,6 azaldı. Bu düşüşün büyük kısmı, büyük bir motorlu taşıt üreticisinin grevinden kaynaklanan motorlu taşıtlar ve parçaların üretimindeki yüzde 7,1’lik düşüşe bağlı gerçekleşti.

Toplam sanayi üretimi, imalar ile motorlu taşıtlar ve parçalardaki düşüşler sırasıyla Mayıs 2019, Nisan 2019 ve Ocak 2019’dan beri en yüksek seviyedeydi. Motorlu taşıtlar ve parçalar hariç toplam sanayi üretimi endeksi, yüzde 0,5 ve üretim endeksi yüzde 0,1 azaldı. Madencilik üretimi yüzde 0,7 azalırken, tesis üretimi yüzde 2,6 düştü.

2012 ortalamasının yüzde 108,7’sinde toplam sanayi üretimi Ekim ayında bir yıl öncesine göre yüzde 1,1 oranında azaldı. Sanayi sektörü için kapasite kullanımı, Ekim ayında 0,8 puan azalarak, uzun vadede ortalamanın 3,1 puan altında olan yüzde 76,7 seviyesine indi.

Ekim ayında motorlu araç üretimindeki düşüş dayanıklı tüketim malları tüketiminde yüzde 4,1, transit ekipmanlarda yüzde 2,7 ve dayanıklı yüketim mallarında yüzde 1,1 oranında düşüşe katkıda bulunmuştur.

Kamu hizmetleri endeksindeki gerileme, tüketici enerji ürünleri ve enerji malzemeleri için yüzde 1 veya daha fazla düşüşe katkıda bulundu. Diğer büyük piyasa gruplarının çoğu yüzde 0,5 ile 1 arasında düşüş göstermiştir.

Piyasa grupları arasındaki tek artış, enerji tüketmeyen tüketim malları ile endüstriyel ve diğer ekipmanlarda görüldü.

Sanayi Gruplarında GM Grevi Etkisi

Sanayi Gruplarında GM Grevi Etkisiİmalat üretimi, Ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,5 daha düşük bir seviyeye geriledi. Ekim ayında, motorlu taşıt endüstrisindeki grev, dayanıklı tüketim malları için yüzde 1,2’lik bir düşüşe katkıda bulundu.

Motorlu taşıtlar ve parçalar hariç, dayanıklı tüketim üretimi yüzde 0,2 düştü. Elektrikli ekipman, ev aletleri ve bileşenler ile çeşitli imalatlar için endekslerin her biri yüzde 1’den daha fazla azaldı. Ağaç ürünleri yüzde 0,7 artışla en büyük kazancı kaydetti.

Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri endeksleri ile baskı ve destek endekslerindeki artışlar, diğer endekslerdeki düşüşlerle dengelendiğinden, dayanıksız ürünlerin üretimi değişmedi. Diğer imalatların üretimi ise yüzde 1 oranında düştü.

Eylül ayında benzer bir düşüşün ardından madencilik üretimi Ekim ayında yüzde 0,7 oranında gerilerken, madencilik endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 seviyesinde kaldı. Kamu hizmetleri üretimi, Ekim’de yüzde 2,6 düşerken, elektrik çıkışındaki düşüş, doğal gaz tesisatı endeksindeki artışı telafi etti.

Üretim için kapasite kullanımı, Ekim ayında 0,5 puan azalarak uzun vadeli ortalamanın 3,6 puan altında olan yüzde 74,7’ye düşmüştür. Dayanıklı tüketim malları için işletme oranı 1 puan gerilerken, dayanıksız mallar için 0,1 puan geriledi.

Madencilikte kullanım oranı yüzde 88,8’e gerilerken, uzun vadeli ortalamasından 1,7 puan daha yüksekti. Kamu hizmetleri oranı ise 2,1 puan geriledi ve uzun vadeli ortalamasının oldukça altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu