Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Rusal ve Deripaska Bağlantılı Diğer Şirketler Üzerindeki Yaptırımları Kaldırdı

ABD Hazine Bakanlığı, Rusal ve Deripaska'yla bağlantılı diğer şirketler üzerindeki yaptırımları kaldırdığını açıkladı. Detaylar şöyle;
ABD Rusal ve Deripaska Bağlantılı Diğer Şirketler Üzerindeki Yaptırımları Kaldırdı
Yorum

Trump yönetimi Pazar günkü açıklamasında, alüminyum devi Rusal ve oligarşi yöneticisi Oleg Deripaska’ya bağlantılı diğer Rus firmalarına yönelik yaptırımları kaldırdığını duyurdu. Geçtiğimiz haftalarda çıkan haberlerde de ABD Hazine Bakanlığı’nın Rusal ve En+ üzerindeki yaptırımları kaldıracağı açıklanmış, bunun üzerine Rusal hisselerinde bariz bir yükseliş görülmüştü.

Ayrıca bu ayın başlarında ABD Senatosu’ndan 11 Cumhuriyetçi Parti üyesi, Rusal, Rusal’ın çatı şirketi En+ Group ve enerji şirketi JSC EuroSibEnergo üzerindeki yaptırımların devam etmesi için Demokratlara katılsa da bu hamle göründüğü gibi Trump ve onun Cumhuriyetçi yoldaşlarından gelen muhalefeti yenmek için yeterli olmadı.

Vladimir Putin’in müttefiki milyarder Deripaska üzerindeki yaptırımların devam etmesini savunanlar, Nisan’da getirilen uygulamalara devam edilmesi konusunda ısrarcıydı.

Deripaska Rusal Yaptırımları Tüm Karşı Çıkmalara Rağmen Kaldırıldı Her iki partiden pek çok milletvekili, özel danışman Robert Mueller Trump’ın 2016 başkanlık kampanyasında Moskova ile gizli bir anlaşmanın yapılıp yapılmadığını araştırırken yaptırımların hafifletilmesinin doğru bulmamıştı. Ancak ABD Hazine Bakanlığı Pazar günkü yaptırım kaldırma açıklamasında, 3 şirketin Deripaska’nın doğrudan ve dolaylı hisse paylarını azalttığını ve kontrolünü kestiğini vurguladı.

Bakanlık bu eylemin En+ ve Rusal kurullarındaki üyelerin çoğunun, Deripaska’yla ilişkisi olmayan Amerikalılar veya Avrupalılardan oluşan direktörlerden oluşmasını sağladığını belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı Rusal Yaptırımlarını Kaldırdı Açıklamada ayrıca şirketlerin ABD Hazine Bakanlığı’na geniş kapsamlı, sürekli denetim, onaylama ve raporlama gereklilikleri için eşi benzeri görülmemiş bir şeffaflık taahhüdü verdiği bilgileri paylaşıldı. Öte yandan, geçen yıl Mayıs ayında şirketini ABD yaptırımlarından kurtarmak için istifa eden Oleg Deripaska’nın ABD yaptırımlarına tabi tutulmaya devam ettiği de aktarıldı. Trump yönetim yetkilileri ve yaptırımları sürdürme çabalarına karşı çıkan birçok Cumhuriyetçinin, bunun küresel alüminyum endüstrisi üzerindeki etkileriyle ilgili endişeli oldukları hatırlatıldı.

İlaveten yaptırımların kaldırılması gerektiğini savunanlar Deripaska’nın şirketlerdeki hisselerini düşürme kararı verdiğini yani yaptırımların işe yaradığını savunuyorlardı. Sonuçta Rusal, Çin dışındaki dünyanın en büyük alüminyum üreticisiydi ve yaptırımlar Çin metaline olan talebi artırmıştı. Öyle ki Çin’in alüminyum ihracatı 2018’de rekor seviyelere ulaşmıştı.

Tüm bunların yanı sıra Hazine’nin açıklamasının ardından Rusal, ABD yaptırımlarını kaldırma anlaşmasının parçası olarak Jean-Pierre Thomas’ın şirketin yönetim kurulu başkanı ve direktörü görevlerinden istifa ettiğini duyurdu. Duyurular Hong Kong’da listelenen Rusal’ın hisselerine de yansıdı ve alüminyum devinin hisseleri Pazartesi günü açılış öncesi yapılan işlemlerde yüzde 5’in üzerinde artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu