Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’yi Resesyona Sürükleyebilecek Tek Şey, Bir Tür Jeopolitik Sorun

Blackstone Group Başkanı ve CEO’su Steve Schwarzman, ABD ekonomisinin oldukça sağlam göründüğünü söyleyerek resesyon olasılığına değindi.
ABD’yi Resesyona Sürükleyebilecek Tek Şey, Bir Tür Jeopolitik Sorun
Yorum

Wall Street’in en güçlü özel sermaye şirketlerinden Blackstone Group’un CEO’su, sağlıklı bir işgücü piyasası ve daha yüksek tüketici harcaması sayesinde ABD ekonomisinin oldukça sağlam göründüğünü söyledi.

Blackstone CEO’su Schwarzman’ın yorumları, geçen hafta hayal kırıklığı yaratan bir dizi ekonomik verinin olası durgunluk endişelerini yükseltmesi üzerine geldi. Sonuçta Salı günü ABD imalatının bir göstergesi Eylül ayı için 10 yıldan daha uzun bir sürenin en düşük okumasını göstermişti.

Ancak Steve Schwarzman, üretimin ABD ekonomisinin yaklaşık yüzde 11’ini oluşturduğunun üzerini çizdi.

Schwarzman Güçlü Tüketici ABD Ekonomi Yüzde 70 Oluşturuyor “ABD tüketicisi ABD ekonomisinin yaklaşık yüzde 70’i, hatta belki biraz daha fazlası ve yüzde 70 oldukça iyi gidiyor. Peki neden? Çünkü ABD’de tam istihdama sahibiz –yüzde 3.5’lik işsizlik, 1969’dan beri en düşük oran- bu oldukça şaşırtıcı. Bu emek kıtlığı, işçiler için daha yüksek ücretler yaratmaya başlıyor ve insanların bu parayla yaptıkları şey, onu harcamak. Dolayısıyla, ekonominin yüzde 70’inin oldukça sağlam olduğu bir sisteme sahibiz.” dedi.

Ve bu durumu rahatsız edecek tek şeyin, bir tür jeopolitik sorun olduğunu ekleyerek; “ABD’yi resesyona sokacak normal bir iş döngüsü görmüyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Ekonomi Resesyon Sokabilecek Tek Şey Jeopolitik ABD Ticaret Bakanlığı‘nın Eylül ayı verilerine göre tüketici harcamaları bir önceki aya göre Ağustos ayında yüzde 0.1 arttı. ABD, Eylül ayında 112 milyar dolarlık Çin tüketim malları için %15’lik bir tarife uygulamıştı.

J.P. Morgan, Aralık ayı ortasında gelecek tarifelerle birlikte yeni tarifelerin ortalama ABD ailesine yılda 1000 dolara mal olacağını öne sürmüştü. Bununla birlikte İşçi İstatistikleri Bürosu’nun Cuma günkü ekonominin Eylül’de 136 bin iş eklediği açıklamasının ardından olası yavaşlama endişeleri azalmıştı. Dow Jones ekonomistleri 145 bin artış beklese de piyasa duyarlılığı işsizlik oranının 50 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3.5’e düşmesiyle artmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu