Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Bir Resesyon Gerçekleşse Bile Bunun Yüzeysel Olacağı Düşünülüyor

Yatırım yönetimi firması Barings’in CEO’su, ABD’de gerçekleşecek herhangi bir resesyonun, ülke ekonomisinin mevcut durumu göz önünde alındığında yüzeysel olacağını söyledi.
ABD’de Bir Resesyon Gerçekleşse Bile Bunun Yüzeysel Olacağı Düşünülüyor
Yorum

Yatırım yönetimi firması Barings’in CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Tom Finke, ülke ekonomisinin mevcut durumu göz önünde alındığında ABD’de gerçekleşecek herhangi bir resesyonun yüzeysel olacağını söyledi.

Singapur’daki Milken Enstitüsü Asya Zirvesi’nde konuşan Tom Finke; “ABD ve ABD ekonomisi açısından, ABD’de bir resesyondan söz ediyorsak teknoloji gibi tüketici ve büyüme endüstrileri diğer sektörlerdeki düşüşü dengeler” dedi.

ABD’nin hala sıkı işgücü piyasaları ve büyüme sektörlerinin olduğunu dile getiren Finke, aslında hala büyüdüklerinin üzerini çizdi.

Sıkı İşgücü Piyasa Büyüme Sektörleri Finke’nin yorumları, Washington’un Pekin’le olan ticaret savaşının ABD ekonomisini bir gerilemeye götürebileceği yönündeki endişeler arasında geldi. Nitekim şimdiye dek yayınlanan veriler de karmaşık sinyaller göndermişti. Örneğin Ağustos ayında Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) tarafından yayımlanan PMI, üç yıl içinde ilk kez daralmış ve aynı ay içindeki tarım dışı istihdam beklentilerin gerisinde kalmıştı.

ISM Temmuz ayında da ulusal fabrika faaliyet endeksinin 3 yılın en düşük seviyesine gerilediğini göstermişti.

Barings CEO ABD Ekonomi izlenecek Şeyler Diğer tarafta Michigan Üniversitesi tarafından yayınlanan ön verilerin Eylül baskısı, tüketici güveninin beklenenden fazla yükseliş gösterdiğini öne sürmüştü. Kısa süre önce açıklanan çok sayıda CFO’nun katıldığı bir anket ise üst düzey şirket yöneticilerinin ABD’nin bir yıl içinde resesyona gireceğine inandıklarını göstermişti.

Kaldı ki ekonomi ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden birçoğu da ABD resesyonu konusunda farklı görüşler bildiriyorlardı. Barings CEO’su Tom Finke ise firmasının ticaret savaşının etkisiyle borsaların sarsıldığı böyle bir ortamda temel prensiplere dikkat ettiğini dile getirdi. Baktıkları şeyleri, endüstriler, şirketler, bilançoları ve gelir tabloları olarak açıklayan Finke, şöyle devam etti:

“Peki, sürdürülebilir bir büyüme devam ediyor mu, nakit akışı yaratabilecekler mi, perakendecilik gibi bozulmakta olan bir sektördeler mi yoksa teknoloji gibi büyüyen bir endüstrideler mi? Bu temellere bakmak zorundasınız ve sadece borsadaki günlük hareketle kredi piyasalarındaki ve emlak gibi varlık piyasalarındaki değere bakmak zorunda değilsiniz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu