Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’deki Petrol Sondaj Kuleleri Kaydettiği 5 Adet Azalışla 788’e Düştü

Dün fiyatlarda gösterdiği gerilemeyle gündeme gelen petrol, üretimi açısından gösterge sayılan ABD sondaj kulelerinde azalma kaydetti. Kulelerdeki azalış miktarı ise 5 adet.
ABD’deki Petrol Sondaj Kuleleri Kaydettiği 5 Adet Azalışla 788’e Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ham petrol stokları geçtiğimiz hafta %0,1’e tekabül eden azalışla birlikte 1,1 milyon varil geriledi ve ülkenin ham petrol stokları 468,5 milyon varil oldu. ABD ham petrol ve benzin stoklarının beklenenden daha az düşüş göstermesiyle petrol fiyatları da düşüş eğilimindeydi.

Brent petrolünün varil fiyatı Perşembe günü 63,30 dolardan kapanmıştı ve dün yaptığı kapanışta ise 64,23 dolara çıktı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı da 57,34 dolarla kapanış yaptı. O da önceki gün 56,80 dolardan kapanmıştı.

Önceki günlerde ise petrol fiyatlarını desteklemek amacıyla yapılan arz kesintilerinin uzatılma kararı OPEC+ tarafından kabul edilmiş ve bununla birlikte kararın 9 aya uzatılmasında karar kılınmıştı.

Petroldeki tüm bu gelişmelerin yanında bugün, ABD’de petrol sondaj kulesi sayısının bu hafta 5 adet azaldığı öğrenildi.

ABD'de Petrol Sondaj Kulesi Sayısının Bu Hafta 5 Adet Azaldığı ÖğrenildiABD’deki petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge olarak kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısındaki bu azalmaya ait veriler, petrol sahası hizmet şirketi Baker Hughes tarafından yayımlanan haftalık verilerden öğrenildi.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

29 Haziran-5 Temmuz’u kapsayan haftada geçtiğimiz haftaya göre petrol sondaj kulesi sayısı, 5 adet azaldı ve 788’e geriledi. Bununla birlikte yine aynı dönemde ABD’de faaliyet sürdüren doğalgaz sondaj kulesinde de 1 adet artış kaydedildi ve 174 adete ulaştı.

Ham petroldeki 1,1’lik düşüşün yanı sıra ithalatta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 929 bin varillik artış kaydetti. İthalat 7,58 milyon varil olurken, ihracat da 780 bin düşüşle 2,99 milyon varil oldu.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’a bir çağrıda bulunmuş ve daha fazla petrol tedarik etmek ile pompa fiyatlarının düşürülmesine yardım etmeyi önermişti. ABD’deki petrol sondaj kuleleri haftalık bazda artış ya da azalış kaydedebiliyor. 3 Temmuz itibarıyla o haftayı kapsayan dönemde 9 adet artmış ve 850 adete çıkmıştı. Şuan ise bu rakam 788.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu