Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Petrol Fiyatları Ne Olursa Olsun Enerji Hakimiyeti İstiyor!

ABD Enerji Bakanlığından bir bakan yardımcısı, petrol fiyatları ne olursa olsun ülkesinin enerji hakimiyeti istediğini söyledi.
ABD, Petrol Fiyatları Ne Olursa Olsun Enerji Hakimiyeti İstiyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Bakanlığı bakan yardımcısı, Amerika’nın petrol fiyatlarına ne olursa olsun enerji hakimiyeti sağlamak istediğini söyledi. OPEC ise küresel büyüme için kötüleşen görünüm, ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlık gibi nedenlerle üretim kısıntılarını sürdürüyor.

OPEC’in bu önlemi, bir kez daha Orta Doğu egemen grubun dünya ham petrol piyasaları üzerinde bu kadar etki yaratıp yaratmadığı konusunda işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Bakan Yardımcısı Dan Brouillette de bu konudaki görüşlerini dile getirirken, “Enerji politikamız fiyatı etkileyecek şekilde tasarlanmadı, bu ülkenin geçimini sağlamak için değil. Ve yine de üretim rakamlarımız nedeniyle öyle,” ifadelerini kullanarak ABD’nin planları hakkında ipucu verdi.

Brouillette, “Başkanın yukarıdakilerin tümü stratejisi var. Enerji baskınlığı hakkında sık sık konuşuyor ve dünya da sık sık soruyor: Bu ne anlama geliyor? Bu sadece basitçe elimizden geldiğince enerji üreteceğimiz, elimizden geldiğince temiz ve elimizden geldiğinde üretebileceğimiz anlamına geliyor,” dedi.

Son 10 yılda ABD, petrol üretimini iki katına çıkardı ve günlük 12,3 milyon varil petrol üreterek, dünyanın en büyük üreticisi haline getirildi. Şimdi, petrol piyasasına daha fazla ham petrol getirmeye başladı. Ayrıca şimdiden çok fazla tedarik ile başa çıkmak için mücadede ettiği bir dönemde fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Petrol fiyatları ise sakin bir seyir izliyor. Uluslararası gösterge Brent tipi ham petrol bu sabahki işlemlerde yüzde 0,9 oranında artıda 62,12 dolardan işlem gördü. ABD West Texas Intermediate ise yüzde 1,1 oranında artışla 57,17 dolardan alıcı buldu.

Suudi Arabistan’ın Yeni Enerji Bakanı için Zorlu Yol

Suudi Arabistan'ın Yeni Enerji Bakanı için Zorlu YolPetrol fiyatları Pazartesi günü üst üste dördüncü seansında yükseliş kaydetmiş oldu. Bu yükselişin nedeni ise Suudi Arabistan’ın yeni Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman’ın getirilmesi ve OPEC liderliğindeki üretim indirimlerini desteklemeye devam etmesi beklentileri oldu.

Pazar günü ilan edilen atama, iktidardaki Al Saud ailesinin bir üyesinin ilk kez dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olarak enerji bakanlığı görevinde bulunmasını temsil ediyor.

Reuters’e göre; OPEC politika oluşturma uzmanı olarak Prens Abdülaziz’in krallığın petrol politikasını değiştirmesi beklenmiyor. Çünkü halihazırda uygulanan politika, OPEC ile OPEC üyesi olmayan ülkeler arasındaki mevcut ham petrol fiyatlarının düşürülmesi ve pazarın dengelenmesi için küresel ham arzın kesilmesi konusunda görüşmelerine yardımcı oldu.

Bu konuda da yorum yapan Brouillette, “Söylemeliyim ki önünde çok zor bir yol var. ABD’nin üretimi 2019’da ve kesinlikle 2020’ye kadar artmaya devam edecek,” dedi.

ABD Enerji Enformasyan İdaresi’nden gelen verilerden bahseden Brouilette, Amerika’nın bu yıl günde 13 milyondan fazla varil ve muhtemelen 2020’de günde en fazla 13,5 milyon varil üretmek istediğini söyledi. Bunun ise fiyatlar üzerinde derin bir etkisi olacağını söyledi.

OPEC ve OPEC+, dünya petrol piyasalarını dengeleme konusundaki ilerlemelerini gözden geçirmek için bu hafta sonu Abu Dabi’de bir araya gelecekler. Toplantının, OPEC’in en güçlü oyuncularının bazılarının daha sert bir fiyat almaya ne kadar istekli olduklarına dair önemli ipuçları vermesi bekleniyor.

Tam koalisyon daha sonra 2020’ye yönelik başka bir işlem gerekip gerekmediğine karar vermek için yıl sonunda Viyana’da yeniden bir araya gelecek. OPEC+’ın 12 Eylül toplantısında piyasayı yeniden dengeleme konusundaki kararlılığını tekrar teyit etmesi bekleniyor.

Rusya ve diğer müttefik üreticilerin yanı sıra OPEC, 2019 yılının başında bir günlük üretimini 1,2 milyon varil azaltmayı kabul etti. Bu anlaşma, Ocak 2017’de başlayan bir önceki üretim kesintisinin yerini aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu