Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Nisan’da Beklenmedik Şekilde Düştü

ABD perakende satışları, Nisan ayında yüzde 0,2 oranında düşerek beklenmedik bir gerilemeye işaret etti.
ABD Perakende Satışları Nisan’da Beklenmedik Şekilde Düştü
Yorum

ABD perakende satışları, Nisan ayında beklenmedik bir şekilde düştü. Hanehalkları ilk çeyrekte yaşladıktan sonra tüketici harcamalarındaki keskin bir toparlanma beklentilerini azaltabilecek şekilde motorlu taşıt alımlarını ve diğer bir dizi malın alımını azalttı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre; perakende satışlar, Nisan ayında yüzde 0,2 oranında geriledi.

Perakende Satışlar Nisan'da Yüzde 0,2 DüştüMart ayında verinin, daha önce bildirilen yüzde 1,6 oranında artış yerine Eylül 2017’den bu yana en büyük artış olan yüzde 1,7 oranında artış olarak revize edildi. Reuters anketine göre ekonomistler, perakende satışların Nisan ayında yüzde 0,2 artış olacağını tahmin etmişlerdi. Nisan ayında perakende satışlar bir önceki yıla göre yüzde 3,1 oranında artış gösterdi.

Otomobiller, benzin, inşaat malzemeleri ve yemek hizmetleri hariç olmak üzere perakende satışlar, Mart ayında yüzde 1,3’e revize edilmesinin ardından Nisan ayında değişim göstermedi. Temel perakende satışlar, GSYİH’teki tüketici harcamaları bileşenine en yakın vergi olarak görülüyor.

Tüketici harcamaları yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1,2 oranında artarken, yılın en yavaş seviyesi olarak kaydedildi.

Tüketici Harcamaları Yüzde 1,2 ArttıTüketici harcamaları Mart ayında yüzde 1 oranında artış göstermişti. Veri, ekonomik aktivitenin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor. Ekonomi, Ocak-Mart çeyreğinde yüzde 3,2 oranında büyürken, ihracattan ve stok birikiminden geçici bir artış elde edildi.

Mart ayının güçlü çekirdek perakende satışları, ikinci çeyrekte tüketici harcamalarını yukarı yönlü bir yörüngeye koyarken, geçen ayki zayıflık tüketimdeki alımın olumlu olabileceğini öne sürdü.

Perakende satışlar verisinin beklenenden düşük gelmesiyle birlikte Dow Jones 100 puandan fazla düşüş kaydetti.

Dow Jones Düşüşle AçıldıEndeks, ticaret savaşının yeniden alevlenmesiyle birlikte büyük kayıplar verirken, bugün gelen verilerin etkisiyle düşüşünü hızlandırdı. Dow Jones Sanayi Ortalaması, Caterpillar ve JP Morgan Chase’in gecikmesiyle açılışta 158 puan düşüş kaydetti. S&P 500 endeksi, teknoloji ve finans sektörlerinin düşük performans göstermesiyle yüzde 0,5 oranında geriledi. Nasdaq Kompoziti ise yüzde 0,6 oranında düştü.

Küresel ticaret zengini olarak görülen Dow üyesi Caterpillar ve Deere, yüzde 1’den fazla değer kaybetti. Yarı iletken hisselerinde geniş kayıplar gözlendi. VanEck Vektörler Yarı İletken ETF, Micron Technology ve Nvidia’daki geri çekilmeler ise yüzde 0,7’ye ulaştı. Citigroup, JP Morgan Chase ve Goldman Sachs yüzde 1 düşüş kaydederken, Morgan Stanlay hisseleri yüzde 2’den fazla geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu