Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Haziran’da Yüzde 0,4 Arttı

ABD'de bugün beklenen açıklamalardan birini oluşturan perakende satışlar, Haziran ayında beklentilerin üzerinde arttı.
ABD Perakende Satışları Haziran’da Yüzde 0,4 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de bugün yatırımcılar ekonomik verilere ve kazanç raporlarına odaklanmıştı. Bu verilerden birisi de perakende satışlar verisiydi. Veri, Haziran ayında yüzde 0,4 oranında artış ile yüzde 0,1’e işaret eden beklentilerin üstünde performans gösterdi.

Perakende satışlar, beklentilerin üzerinde gelerek güçlü tüketici harcamalarına işaret etti.

Güçlü Tüketici HarcamalarıABD Ticaret Bakanlığı, bugün perakende satışların hanehalkının motorlu taşıt ve çeşitli diğer mal alımlarını artırmasıyla Haziran ayında yüzde 0,4 arttığını açıkladı. Mayıs ayında verileri ise daha önce açıklanan yüzde 0,5’lik artışın ardından yüzde 0,4 oranında artış şeklinde revize edildi.

Reuters anketine katılan ekonomistler, perakende satışların Haziran ayında yüzde 0,1 oranında olacağını tahmin etmişti. Perakende satışlar verisi, geçen yılın Haziran ayına göreyse yüzde 3,4 oranında artış gösterdi. Otomobiller, benzin, inşaat malzemeleri ve yemek hizmetleri hariç olmak üzere perakende satışlar Mayıs ayında yüzde 0,6’lik bir artıştan seviye edilirken, Haziran ayında yüzde 0,7 arttı.

Gayri safi yurt içi hasılanın tüketici harcamaları bileşenine en yakın olan çekirdek perakende satışların Mayıs ayında yüzde 0,4 arttığı bildirilmişti.

Çekirdek Perakende Satışlar ArttıHaziran ayının çekirdek perakende satışlarındaki güçlü artış, Nisan ve Mayıs aylarında güçlü artışlardan kaynaklandı. İkinci çeyrekte tüketici harcamalarında keskin bir hızlanma olduğu öne sürüldü. Tüketici harcamaları ilk çeyrekte bir yılın en yavaş artışına işaret etti.

ABD’de harcamalar, sıkı bir şekilde işgücü piyasası tarafından desteklenmektedir. Üstelik, ekonominin daha zayıf bir işletme yatırımı, envanter tehdidi, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının neden olduğu yavaşlama ve imalat sektöründeki küresel büyüme baskısına rağmen bu şekilde.

Veriler, muhtemelen FED’in bu ay, 10 yıl içinde ilk kez faiz indirimi yapacağı beklentileri üzerinde çok az etkiye sahip olacak.

FED Üzerindeki Etkisi AzGüçlü tüketici harcamaları ve artan çekirdek enflasyonun belirtileri, FED’in piyasaların öngördüğü 50 baz puanlık indirim ihtimalinin olmadığını gösteriyor. Atlanta FED, GSYİH’in ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,4 oranında artacağını tahmin ediyor. Ekonomi, Ocak – Mart döneminde yüzde 3,1 oranında büyüme kaydetmişti.

Hükümet, önümüzdeki Cuma günü ikinci çeyreğe ilişkin ilk görünümü paylaşacak. Ekonomi, kısmen geçen yılki büyük vergi indirimlerinden ve daha fazla devlet harcamalarından kaçınmaya neden olduğu için hız kaybediyor.

ABD’de otomobil satışları, Mayıs ayında benzer şekilde bir artışın ardından Haziran ayında yüzde 0,7 oranında arttı.

Otomobil Satışları yüzde 0,7 ArtışServis istasyonlarındaki makbuzlar, yüzde 2,8 oranında düşerken, daha ucuz benzin fiyatını yansıttı. İnşaat malzemeleri mağazalarındaki satışlar ise Mayıs ayında yüzde 1,5 oranında düştükten sonra Haziran ayında yüzde 0,5 oranında artış kaydetti. Giyim mağazalarındaki makbuzlarda ise yüzde 0,5 yükseliş gözlendi.

Online ve mail order perakende satışlar, Mayıs ayındaki artışla eşdeğer gelerek yüzde 1,7 artışa işaret etti. Mobilya dükkanlarındaki makbuzlar ise Haziran ayında yüzde 0,5 artış kaydetti. Restoran ve barlardaki satışlar ise yüzde 0,9 artışa işaret ederken; hobi, müzik aleti ve kitapçılardaki harcamalar değişmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu