Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklenen ABD Verisi Açıklandı! Perakende Satışlar Ekim’de %1,7 Arttı

Eylül’de ikinci kez pozitif şaşırtan ABD perakende satışları için Ekim istatistikleri yayımlandı.
Beklenen ABD Verisi Açıklandı! Perakende Satışlar Ekim’de %1,7 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Ekim 2021 dönemine ilişkin perakende satış rakamlarını yayımladı. Buna göre perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 1,7 artarak 638,2 milyar dolara ulaştı.

Beklenti yüzde 1,2 artış yönündeydi. Eylül’de yüzde 0,7 artışla 625,4 milyar dolara yükselmişti.

Eylül okuması yüzde 0,8 artışla 627,5 milyar dolara yukarı yönlü revize edildi.
ABD Perakende Satış Ekim 2021
KAYNAK: U.S. Census Bureau

Ekim artışı, tüketicilerin erken tatil alışverişlerinde daha fazla harcama yapması ve özellikle benzine özel yüksek fiyatların da etkisiyle perakende ticarette Mart ayından bu yana en güçlü kazanç oldu.

Mağaza dışı perakendecilerdeki satışlar yüzde 4’le en büyük artışı kaydetti. Bunu benzin istasyonları (yüzde 3,9), elektronik, beyaz eşya mağazaları (yüzde 3,8) ve çeşitli mağazalardaki satışlar (yüzde 2,8) izledi.

Otomobil hariç perakende satışlar, Eylül ayındaki yukarı revize edilmiş yüzde 0,8’lik artışın ardından 2021 yılının Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 arttı. Bu yüzde 1,2’lik beklentilerin oldukça üzerinde geldi.

Yıllık bazda ise perakende satışlar Eylül’deki yüzde 14,26 artışın ardından Ekim’de yüzde 16,31 arttı. Perakende satış okumaları tüm göstergelerde beklentilerin üzerinde geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu