Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Ocak’ta %5,3’le Beklentilerin 5 Katı Arttı

ABD perakende satışları Ocak ayında, 2020’nin son üç ayındaki eksilerin ardından yüzde 5,3'lük artış kaydetti. Detaylar aşağıda;
ABD Perakende Satışları Ocak’ta %5,3’le Beklentilerin 5 Katı Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) tarafından açıklanan verilere göre Ocak ayı perakende satışları yüzde 5,3’lük güçlü artış gösterdi.

Rakam bir önceki ayın yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 1 düşüşünün üzerine geldi. En büyük artışlar elektronik ve beyaz eşya mağazalarında (yüzde 14,7); mağaza dışı perakendecilerde (yüzde 11); mobilyada (yüzde 12); spor malzemeleri, hobi, müzik aletlerinde (yüzde 8); ve yeme içme mekanlarında (yüzde 6,9) görüldü.

Yıllık bazda ise perakende satışlar 2020’nin Ocak ayına göre yüzde 7,43 arttı.

Mağaza dışı perakendeciler Ocak 2020’ye göre yüzde 28,7 artarken spor malzemeleri, hobi, müzik aleti ve kitap mağazaları geçen yıla göre yüzde 22,5 arttı.
ABD Perakende Satışları Ocak 2021
Kaynak: U.S. Census Bureau

ABD’de yakıt ve otomobil harici perakende satışlar ise Ocak’ta yüzde 6,1 artış kaydetti.

Perakende satışların yılın son üç ayındaki aylık düşüşünün ardından 2021’in ilk ayında toparlanması bekleniyordu. Gösterge satışların Ocak ayında %1 artması beklenirken otomobil hariç satışların da Aralık’ta %1,4 ve Kasım’da %0,9’luk kayıpların ardından rapor edilen ayda %1 artması bekleniyordu.

Reuters, ABD perakende satışlarının ilave teşviklerin etkisiyle Ocak ayında güçlü bir şekilde toparlandığını yazdı.

Hükümet, Aralık ayı sonunda yaklaşık 900 milyar dolar değerinde başka bir koronavirüs kurtarma paketini onayladı. Bu paket, çoğunlukla düşük gelirli ve bazı orta gelirli Amerikalılar için 600 dolarlık ödemeyi kapsadı. Paranın büyük kısmı Ocak ayı başlarında verilirken bu geçen ay isteğe bağlı harcamaları destekledi.

Robeco Portföy Yöneticisi Jeroen Blokland veriler üzerine yıllık bazda %7,4 artışın Eylül 2011’den bu yana en yüksek hız olduğunu söyledi. Ayrıca “aşırı ısınma” yorumuyla “insanların teşvik çeklerini harcamaya istekli olup olmadıklarını merak ediyorsanız” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu