Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Şubat’ta Olumlu Yönde Şaşırttı!

Ocak ayında bir yılın ilk düşüşünü kaydeden ABD istihdamı, Şubat'ta yine sürpriz yaptı. Ancak bu kez rakam olumlu yönde şaşırttı. Detaylar aşağıda;
ABD Özel Sektör İstihdamı Şubat’ta Olumlu Yönde Şaşırttı!
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP, Şubat ayına ilişkin Ulusal İstihdam Raporu’nu yayımladı. Haftanın en önemli ekonomik verilerinden olan ADP raporuna göre özel sektör istihdamı 475 bin artış kaydetti. Bu, 378 bin artış yönündeki beklentilerden çok iyi geldi.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 96 bin azalırken 50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 18 bin artış gözlemlendi. 500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmelerde ise 552 bin artış oldu.

Mal üreten sektörde istihdam 57 bin, hizmet üreten sektörde 417 bin arttı.

ABD Özel Sektör İstihdamı Şubat’ta 475 Bin
KAYNAK: ADP

ADP’nin Baş Ekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin açıklamasında, işe alımların güçlü kalmaya devam ettiğini ancak pandemi sonrası azalan işgücü arzı ile sınırlandırıldığını söyledi.

“Geçen ay büyük şirketler, daha yüksek ücretler ve sosyal yardım teklifleriyle rekabet etmeye hazır olduklarını gösterdiler ve pandemi iyileşmesinin ilk günlerinden bu yana en güçlü okumayı kaydettiler. Küçük şirketlerse, sınırlı sayıda kalifiye işçi çekmek için gereken ücret ve sosyal haklara ayak uydurmaya devam ederken zemin kaybettiler.”

1 Yılın İlk Düşüşü Olan Ocak Verisi 509 Bin Artışa Revize Edildi

Geçen ay açıklanan rapor, 2022’nin ilk ayında özel sektör istihdamının 301 binlik azalma kaydettiğini göstermişti. Beklenti, 207 bin artış yönündeyken istihdam olumsuz sürprizle gerilemişti.

Bu, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımı ve sıkılaşma politikasına yönelik beklentilere gölge düşürmüştü. Ancak bugün rakam 501 bin artışa revize edildi. Geçen yıl içinde diğer aylarda revizyonlar yapılsa da hiçbiri Ocak 2022 okumasındaki kadar büyük değildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu