Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Ocak’ta Beklenti Üstü Arttı

ADP raporuna göre ABD özel sektör istihdamı Ocak’ta 174 bin iş ekledi. Aralık verileri de başlangıçta bildirilen 123 bin iş yerine 78 bin kaybı gösterecek şekilde revize edildi.
ABD Özel Sektör İstihdamı Ocak’ta Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemiden en kötü etkilenen ülke olmaya devam eden ABD, kısa süre önce ekonomisinin 2020’de yüzde 3,5 daraldığını açıkladı. Rakam, 1946’dan bu yana GSYİH’deki en kötü performans oldu. İşgücü piyasasında da zorlukları süren ABD, Aralık ayında işsizliğin yüzde 6,7 ile pandemi öncesi seviyelere kıyasla çok yüksek kaldığını ortaya sermişti.

Bugün ADP tarafından açıklanan özel sektör istihdamı ise 2021’in ilk ayında 174 bin artış olduğunu gösterdi. Rakam, 49 bin yönündeki beklentilerin çok üzerinde gelirken Aralık verileri de başlangıçta bildirilen 123 bin iş yerine 78 bin kaybı gösterecek şekilde revize edildi.

Ocak ayına ilişkin ABD özel sektör istihdamı, önceki ayın 78 bin düşüşünün ardından 174 binlik artışla toparlandı.
ABD Özel Sektör İstihdamı Ocak 2021
Kaynak: ADP

Hizmet sağlayan sektör 156 bin iş yarattı. Bu; eğitim ve sağlık (54 bin); profesyonel ve ticari (40 bin); eğlence ve konukseverlik (35 bin); ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri (16 bin); diğer hizmetler (10 bin); ve finansal faaliyetler (bin) tarafından yönlendirildi.

Bilgi sektörü ise iki bin iş kaybetti. Mal üreten sektör, inşaat (18 bin) ve imalat (bin) nedeniyle 19 bin iş eklerken doğal kaynaklar ve madencilik düz kaldı. 50-499 arasında çalışanı olan orta ölçekli işletmelerde istihdam 84 bin artarken küçük işletmelerde 51 bin arttı. Büyük işletmelerde ise 39 binlik istihdam artışı kaydedildi.

ADP Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Eş Başkanı Ahu Yıldırmaz yaptığı açıklamada işgücü piyasasının Covid dalgaları ortasında yavaş toparlanmaya devam ettiğini söyledi.
ABD Özel Sektör İstihdamı Ocak 2021 Sektörler
Kaynak: ADP

“İş kayıpları daha önce küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında yoğunlaşsa da şimdi salgının büyük şirketler üzerindeki uzun süreli etkisinin işaretlerini görüyoruz” dedi. Yine de, ülke pandemiyle mücadeleyi sürdürüyor. COVID İzleme Projesi’ne göre ABD Salı günü 115.619 yeni vaka bildirdi. Hastaneye yatışlar 92.880’e düştü ve toplam ölümler 437.237’ye ulaştı.

Bununla birlikte ADP’nin aylık raporu, ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günkü açıklamasından önce geldi. Hükümet verileri, ülkenin işsizlik oranını güncelleyecek ve Ocak ayındaki işgücü piyasasına ilişkin daha bütünsel bir bakış açısı sunacak. Ekonomistler, ABD’nin ay boyunca 70.000 iş eklediğini tahmin ediyor.

İşe alımda toparlanma beklentileri, Pazartesi günü ISM’den gelen üreticilerin Ocak ayında daha fazla işçi işe aldığını gösteren bir raporla desteklendi. Ancak Conference Board’un geçen hafta yaptığı anket, tüketicilerin işgücü piyasası koşullarına ilişkin algılarının Ocak ayında daha da kötüleştiğini gösterdi.

Ekonomi, Mart ve Nisan aylarında kaybedilen 22,2 milyon işten 12,5 milyonunu telafi ederken Kongre Bütçe Ofisi Pazartesi günü, istihdamın 2024’ten önce pandemi öncesi seviyesine geri dönmeyeceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu