Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Kritik Verisi Açıklandı! Nisan’da Yıllık Enflasyon %4,2 Oldu

Haftanın en önemli verilerinden ABD enflasyonu açıklandı. Yıllık enflasyon beklentilerin çok üzerinde geldi.
ABD’nin Kritik Verisi Açıklandı! Nisan’da Yıllık Enflasyon %4,2 Oldu

İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) tarafından yayımlanan verilere göre 2021’in dördüncü ayında enflasyon önceki aya göre yüzde 0,8 arttı.

Geçen yılın Nisan ayına göre ise yüzde 4,2 arttı. Bu, Eylül 2008’de sona eren dönemdeki yüzde 4,9’luk artıştan sonra en büyük 12 aylık artışı temsil etti.

Çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,9, yıllık bazda yüzde 3 arttı. Tüm gösterge TÜFE rakamları beklentilerin üzerinde geldi.

ABD Nisan TÜFE
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Yıllık bazda beklentiler yüzde 3,6’ya, aylık bazda yüzde 0,2’ye işaret ediyordu. Çekirdek TÜFE (gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları) içinse yıllık beklentiler, önceki yüzde 1,6’nın ardından yüzde 2,3’e yükseliş yönündeydi.

Mart’ta aylık enflasyon yüzde 0,6, yıllık enflasyon yüzde 2,6 olmuş, bu Ağustos 2018’den sonra en yüksek seviyeye işaret etmişti.

Yapılan açıklamaya göre ikinci el otomobil ve kamyon endeksi Nisan ayında yüzde 10,0 arttı. Bu, dizinin 1953’te başlamasından bu yana en büyük 1 aylık artış olurken mevsimsellikten arındırılmış tüm ürün artışlarının üçte birinden fazlasını oluşturdu.

Gıda endeksi Nisan ayında, hem evde yemek hem de evden uzakta yemek endekslerinin artmasıyla yüzde 0,4 arttı. Enerji endeksi ise hafif azaldı. Çünkü Nisan ayında benzin endeksindeki düşüş, elektrik ve doğalgaz endekslerindeki artışları fazlasıyla telafi etti.

Gıda ve enerji eksi tüm maddeler için endeks, Nisan 1982’den bu yana en büyük aylık artışını kaydederek Nisan ayında yüzde 0,9 arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum