Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Merkez Bankası Başkanlık Gündemi ve Banka’ya Dair Görüşler

ABD Merkez Bankası'nın (FED) Başkanlık gündeminde öne çıkan kişilere dair bilgiler, gelişmenin yorumlanması ve sürecin değerlendirilmesi.
ABD Merkez Bankası Başkanlık Gündemi ve Banka’ya Dair Görüşler
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, eski (GOP) Başkan adayı Herman Cain’i Federal Reserve’in (FED) yönetim kuruluna atamak istediğini belirterek, ülkenin Merkez Bankası’nı aylarca şikayet etmesinin ardından farklı bir tavırda yeniden gündeme getirdi.

Başkan, eski kampanya danışmanı Stephen Moore’u aday gösterme kararını takiben Sayın Cain’in seçilmesi, Merkez Bankası’nın güçlü yedi kişilik yönetim kuruluna iki FED eleştirmeni ve sadık Trump destekçisi kurma çabasını gösterdiği şeklinde yorumlanabilir.

Adaylar Senato onayına tabi olacak olsalar da, Başkan’ın Merkez Bankası’na liderlik etmeye çalıştığı Jerome Powell’a bağlı olarak FED’in politikalarına olan mutsuzluğunu vurguluyor.

Herman Cain

Herman Cain Başkanlık GündemiGeçtiğimiz yıllarda nadir görülen, Beyaz Saray’ın FED’in liderliği konusunda sahnede yer alma süreciyle yüzleşmesi benzeri görülmemiş bir durum oluyor. Başkan Reagan, FED Başkanı Paul Volcker’ı yeniden görevlendirdi, ancak daha sonra tahtayı oran indirimini zorlamak için 1986’da geride bırakan valilere vermişti.

Bay Cain’in adı  daha önce de bir FED yönetim kurulu pozisyonu için kullanılmıştı. Axios Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bay Cain’in iş için hala kabul edilebileceğini söyledi.

Sayın Cain 1992’de Kansas City Federal Rezerv Bankası’nın Yönetim Kuruluna katılmıştı ve 1995’ten 1996’ya kadar Kurul Başkanlığı görevini yürütmüştü. Daha önce Kansas City FED’in Omaha, Neb. Şubesinin direktörlüğünü de yapan Bay Cain, Ulusal Restoran Derneği’ne girmeden önce 1986’dan 1996’ya kadar Godfather’s Pizza’nın baş yöneticisi idi.

FED Dolar Manipülasyonu

Merkez Bankası Hamlelerine Manipülasyon YorumuCain, 2012 GOP Başkanlığı adaylığı için yaptığı kampanya sırasında ve sonrasında FED’i eleştirmişti. Merkez Bankası’nın faiz politikasının, Wall Street Journal’da gösterimde olan 2012 sütununda “doları manipüle ettiğini” ifade etmişti.

Cain, 2011’de sona eren Başkanlık kampanyası sırasında cinsel taciz suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. Sayın Cain tarafından reddedilen suçlamalar, yıllarca CEO olarak görev yaptığı restoran ticaret grubunun kararlarında yansımalarla sonuçlandı.

Moore Davası ve Cain İletişimi

Stephen Moore Davası, Ulaşılamayan Cain!3 Nisan Çarşamba günü iki Senato Demokratı tarafından, 2014 federal gelir vergisinden kaynaklanan 75.000 ABD Doları tutarındaki vergi yasası ve 2012’deki Virginia mahkemesinin bir önceki eşine borçlu olduğu 300.000 ABD Doları tutarındaki borcunu ödemesinin ardından yapılan bir hakaret için Stephen Moore’dan tam bir açıklama yapması istendi.

Dün yorum yapmak için Bay Cain’e ulaşma girişimlerinin başarısız olduğu söylendi. Ancak 8 Şubat’ta yayınlanan çevrimiçi bir yayında, FED umutları konusunda geçici görünüyordu. Herhangi bir randevunun “dunk slam – çarpıcı” olduğu düşünülmedi.

Trump “Bu Adam”

Donald Trump'tan VurgularBeyaz Saray yetkilileri daha önce adaylığın ciddi olarak değerlendirilmediğini ve bazılarının duyuruya kapalı tutulduğunu açıkladı. Bir yetkili Perşembe günü (04.04.019), Beyaz Saray’ın hala FED yönetim kurulu adayları ile röportaj yapmakta olduğu ve yaptığı aramaları sonuçlandırmadığı konusunda vurguda bulunmuştu.

Bay Trump Perşembe günü Beyaz Saray’da Bay Cain’in seçimi olduğunu söyledi. (“Onu FED için şiddetle tavsiye ettim. Milletime, “Bu adam” demiştim.)

Geçen hafta birkaç kez Başkan Donald Trump, FED ve Sayın Jerome Powell’ı toplantılarda eleştirdi. Bay Trump, son bir izleyici kitlesine Bay Powell’a söylediği bir telefon görüşmesini hatırlattı, “Sanırım seninle sıkışıp kaldım.” diyen Başkan’ın ifadelerini sözleri duyan kişi aktardı. 

Kudlow Görüşü ve Trump Tweet’leri

Kudlow Yorumları ve Başkan Tweet'leriGeçen hafta, Beyaz Saray ekonomi danışmanı Lawrence Kudlow Merkez Bankası, gösterge oranını yarı puanda düşürecek ve GOP Başkanı’nın itiraz ettiği geçen senenin sonundaki iki oran artışını etkin bir şekilde geri çekecek demişti.

Bay Trump Perşembe günü erken saatlerde Twitter hesabında ekonominin FED’in gereksiz ve yıkıcı eylemlerine rağmen iyi performans gösterdiğini yazmıştı.

FED kuruluna yapılan adaylıklar, Beyaz Saray’ın para politikasını etkilemesinin birincil yoludur. Merkez Bankası’nın politika oluşturma komitesi, tüm Yönetim Kurulu Üyelerini ve beş bölgesel FED Başkanı’nı içeriyor.

Cain ve Moore

Cain ve Moore Tarafına BakışCain ve Moore, bu on yılın başlarında Fed’in kolay para politikaları için oldukça kritik pozisyonlarda  görev aldı.

Cain ve Moore daha önce örneğin altında standartlara geri dönüşü savunmuşlardı. Altın standardı, tüketici fiyatlarındaki düşüşe ve durgunluğa neden olsa dahi, faiz oranlarını yükseltmek için altın rezervini kaybeden bir Merkez Bankası’nı düzenli olarak itmekte. 

Ancak her iki adam da Başkan’ın güçlü destekçileri ve şimdi daha kolay politika çağrısı ile senkronize olan pozisyonlarını tercih ettiklerini belirtiyor.

Mark Spindel

Mark Spindel Açıklamaları Dikkat ÇektiFED’in tarihini ortak olarak yazan Washington merkezli bir yatırım yöneticisi olan Mark Spindel, “Geçmişteki ideolojileri ve para politikası ile ilgili açıklamaları sınırın ötesindeydi ve Trump’ın istediği şey karşısında uçuşa geçmişe benziyor.

O zaman ya yanlış ya da utangaçtılar ya da artık hepsini bir kenara atarak aşırı derecede politik davranıyorlar.” diyor.

Geçen haftaki gerçekleşen bir röportajda Bay Moore yaptığı açıklamada, kolay para politikalarının istenmeyen enflasyonu körükleyeceği görüşünün yanlış olduğuna inandığını belirtmişti.

Bay Trump, beş FED valisinin dördünü mevcut görevlerine atayan isimdi. Bu seçimlerin tamamı Cumhuriyetçi senatörlerin çoğu bir avuç Demokrattan destek de almıştı. 

Bay Spindel, Merkez Bankası topluluğunun içinde saygın, pragmatik politika uzmanları olarak kabul edildiler. En son seçimler, “randevu sürecini siyasallaştırarak kurumun güvenilirliğini zedeleyebilecek” antielitist ve entelektüel karşıt kimlik bilgilerini taşıyan bir tavırda yorumlanmıştı.

FED Tarafsızdır!

ABD Merkez Bankası'nın Tarafsız DuruşuÇarşamba günü (03.04.019) Sayın Kudlow, Beyaz Saray’ın kamu bankacılığı eleştirisi veya atamalarıyla Merkez Bankasını alt edeceği yönündeki kaygılarını dile getirdi. Beyaz Saray’ın bir oranda indirim çağrısının sadece bir öneri olduğunu söyledi. 

Kudlow “Fed bağımsız. Bu bağımsızlığı tehlikeye atmaya çalışmıyoruz ve asla böyle bir şey yapmayacağız. derken; Moore “FED’in temiz havası solunmaya müsaittir.” dedi.

Kurulan Sistem

Kurulan Sisteme Dair AyrıntılarHerman Cain, Başkanlık kampanyasından bu yana Cumhuriyet siyasetine katılan bir isim olmuştu. Ocak ayında web sitesinde, asıl amacının Sayın Trump’ın olumsuz medya yayınlarıyla mücadele etmek olduğunu söyleyen America Fighting Back adlı süper bir PAC kurdu. 

Federal Seçim Komisyonu raporlarında yer alan verilere göre, süper PAC bu yıl, Trump yanlısı TV reklamlarına yaklaşık 20.000 dolar harcadı.

Web sitesi, Trump destekçilerine solcu saldırının yalanlarının ve yanlış bilgilendirilmesinin büyük ulusumuzu tahrip etmesine izin vermemek için birlikte çalışma çağrısında bulundu. Çağrının Bay Trump’ın Güney sınırındaki acil durum bildirimini reddetmek için gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Trump Gücü ve Katz Yorumu

Donald Trump Güçlü!Bay Trump başlangıçta ABD Merkez Bankası’nı (FED) istediği gibi yeniden yapma fırsatını yakalarken, şimdi “kaybedilen zamanı telafi etmeye çalışıyor” şeklindeki görüşlerle karşı karşıya.

Capital Alpha Partners’ın Perşembe akşamı müşterilerine yayınladığı bir notta, Mali Politika Analisti olan Katz “Trump, Trump moduna geçti.” ibareleri dikkat çekti.

Bay Moore daha önce teyit edebildi gibi gözükse de Bay Katz, Bay Cain’in adaylığının her iki seçicinin eleştirilerine enerji vererek geri tepebileceğini söyledi. (Katz “Moore tarafında ek bir eksiyi olumsuz olarak görüyoruz.”)

JPMorgan Chase&Co. Tarafı

Gelişmeye JPMorgan Case & Co. BakışıSenato Cumhuriyetçiler, Sayın Cain’in adaylığı umudunda genel olarak Perşembe günkü gelişmelere bağlı değillerdi. Senato Bankacılık Komitesi üyesi Senatör Richard Shelby, Bay Cain’in seçimi konusunda bazı noktalara değindi.

JPMorgan Chase & Co. İcra Kurulu Başkanı James Dimon senatörlerin, Moore ve Cain’in ödevlerini yapmalarını umduğunu ifade etti; ancak New York’taki bir etkinlikte “Doğru insanlar olduklarını sanmıyorum. Profesyoneller ile işlerin devam etmesi gerekiyor.” dedi.

Oval Ofis Tarafsızlık Vurgusu Yaptı

Oval Ofis FED "Tarafsızdır!"Oval Ofisi’nin kayıtlarına göre FED, 1970’lerden bu yana Başkan Nixon’un FED Başkanı Arthur Burns’ü (1972 seçimlerinden önce politikayı kolaylaştırmak için) özel olarak baskı altına aldığı zamandan beri para politikası oluşturma konusundaki bağımsızlığını korudu. 

Enflasyon daha sonra büyüdü. Bay Kudlow, halkın bugün böylesi bir olay için endişelenmemesi gerektiğini, çünkü Bay Powell’ın Beyaz Saray’ın baskısından etkilenme ihtimalinin olmadığını açıkladı.

Trump’ın Powell Mutsuzluğu

Donald Trump ve Jerome Powell UyuşmazlığıBaşkan Donald Trump’ın hayal kırıklığı, FED’in gösterge faiz oranını %2’nin üzerine çıkarmaya hazır olduğu geçen yazdan bu yana artıyor. Mutsuzluğu ise, FED’in önceki günlerde piyasadaki oynaklığın hızlanması ile geçen yıl dördüncü kez kısa vadeli oranını %2.25 ile %2.5 arasında yükselttiği Aralık ayında artmıştı. 

Bay Trump, FED’e faiz oranlarını yükseltmeye ve tahvil portföyünü küçültme sürecini durdurmaya çağrısında bulunmuştu.

Trump’ın Bay Powell’ı yerinden alıp alamayacağını merak edilen bir soru idi. Danışmanları daha sonra, bir politika anlaşmazlığı nedeniyle görevden alınamadığı için Bay Powell’ın işinin güvende olduğunu açıkladı.

Jerome Powell’den de Tarafsızlık Açıklamaları

Başkan Powell'dan Tarafsızlık VurgularıOcak ayının başlarında, Banka Başkanı Powell FED’in daha fazla oran artışlarından duraklamaya eğilim gösterebileceğini belirtmişti. Sonraki toplantılarda yetkililer portföy akışını sona erdirme planlarını tamamladı.

Yetkililer, yoğun piyasa oynaklığı küresel bir büyüme yavaşlaması ve sessiz enflasyon baskısı gibi politika değişikliğinin birkaç nedenine dikkat çekmişti.

Bay Trump’ın şikayetleri konusu ne zaman kamuya açılsa Powell, siyasi kaygıların FED’in görüşmelerini etkilemediğini söylemişti. Powell, Ocak ayında “İnsanlar FED’in politik olmayan faaliyetler etrafında çok güçlü bir kültüre sahip olduğunu bilmeli.

Güçlü bir kültüre sahibiz. Bu kırılgan bir düzlem değildir. Bozulmaya tabi değildir. Her zaman böyle şeyler yapacağız.” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu