Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Meksika Sınır Duvarı Gündemi, Müzakereler ve Fon İçin Kritik Tarih 16 Şubat

ABD sınır duvarı gündeminde sürdürülen iki taraf arası görüşmeler, fona dair talepler. Gelişme ışığında ayrıntılar ve olası ihtimallere piyasanın göstereceği yansıma reaksiyonları şöyle;
ABD Meksika Sınır Duvarı Gündemi, Müzakereler ve Fon İçin Kritik Tarih 16 Şubat
Yorum

ABD tarafında müzakereci yetkililer, önümüzdeki hafta başlarında iki partili bir anlaşmaya varmak ve yeni bir kısmi hükümet kapanmasından kaçınmak amacıyla sınır engelleri ve ilgili güvenlik önlemleri için fonları artıran bir uzlaşma harcama paketine girdiklerini belirtti.

Her iki tarafın milletvekilleri, özellikleri tartışmaktan kaçındı. Ancak engeller ve diğer önlemler için fonları da içerecek şekilde 1.3 milyar ile 2.0 milyar dolar arasında pazarlık yaptıkları belirtildi. Söz konusu fon bedeli Başkan Trump’ın 5.7 milyar dolarlık önceki talebine kıyasla çok düşük olmasına karşın, 2018 mali yılında sınır güvenliğine tahsis edilen 1.3 milyar dolarlık bir artışa işaret ediyor olabileceği düşünülmekte.

Müzakerecilerin ayrıca, mevzuatın yürürlüğe girmesi ve devlet fonu sona ermeden (16 Şubat Cumartesi saat 12: 01’den önce) imzası için Trump’ın masasına gönderilmesi amacıyla yapıların maliyeti ve türü üzerindeki farklılıkların yanı sıra diğer ekleme noktalarının da üzerinde çalışılması gerektiği belirtiliyor.

16 Şubat Fon Gündemi İçin Kritik Tarih

Fon Gündeminde Kritik Tarih Haftaya SonlanıyorGelişmeye göre Cumhuriyetçi tarafın bu anlaşmada hemfikir kalmaları için 15 Şubat Cuma gününden önce haftanın ilk işlem günü Pazartesi çalışmalara başlanması gerekmekte. Bazı teklifler ve anlaşma süreçleri üzerinde yol alınmalı ki zaman dolmadan işlemler tamamlanabilsin. Ayrıca Cuma günü Cumhuriyetçiler, sınırda 230 milden uzun bir engel kurmak için ABD’nin Meksika sınırında 5.7 milyar $’lık çağrı yapmaktan vazgeçtiklerini açıkça belirtti.

Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleri konferans komitesi üyesi Rep Chuck Chuckisismann “Alabileceğim en yüksek rakamı istiyorum, ancak 2 milyar doların üzerine ulaşabileceğimizi umuyorum” demişti. Trump yönetim yetkililerinden biri, Beyaz Saray’ın müzakereler konusunda iyimser hissettiğini ve sınır güvenliği konusunda potansiyel olarak uygulanabilir bir sayı olduğunu söyledi. Yetkili, aslında bir tür uzlaşma için bir iştah var ve bu konunun şimdilik yatıştırılması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Demokratlar, sınır güvenliği güvencesinin fiziksel engellerine aşırı derecede güvenmemek konusunda ısrarcı tavırları ile dikkat çekti. Konut Ödenekleri Komitesi sözcüsü Evan Hollander, engeller için fon sağlamada 2 milyar doları kabul edilmeyeceğini söylemişti. Cumhuriyetçilerin Perşembe günü Demokratlara gönderdiği son teklife vakıf olduğunu iddia eden bir kişiye göre duvar için teklifin 5.7 milyar dolar olmadığını ve iki tarafın tekliflerinin de birbirine yakın olmadığını belirtti. 

Sınır İçin 1.6 Milyar $’a Karşılık, 5.7 Milyar $’lık Talep

Talep Edilen ve Sunulan Rakam Arasında Yüksek MakasGeçtiğimiz yıl Senato’da geçen iki taraflı bir tasarı, sınır güvenliği için 1.6 milyar dolar içermekteydi. Demokrat yardımcısı, eğer Demokratlar bunun üzerinde bir sayıya uyuyorlarsa, gözaltı yataklarının sayısı ve iltica kuralları gibi öncelikleri konusunda taviz vereceklerine dikkat çekmişti.

Günün büyük bölümünü Walter Reed hastanesinde geçiren Bay Trump, Beyaz Saray’a döndükten sonra hiçbir soruya cevap vermedi. Beyaz Saray Basın Sekreteri Yardımcısı Hogan Gidley Cuma günü yaptığı açıklamada, müzakerelerin durumu hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi reddetti. Ancak milletvekilleri işlerini yapmalarını ve Amerikan halkını gerçekten koruyan bir paket ortaya koymalarını beklediklerini, hükümeti açık tutacak ölçülü bir seviyede finansman sağlanacağını ifade etti.

Bay Cuellar, bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekili ile birlikte Beyaz Saray Genelkurmay Başkanlığı görevinde bulunan Mick Mulvaney ile görüşmeleri için Cuma günü Camp David’e gitti. Gündem bilinmiyordu ancak akıllara olası anlaşmanın görüşüleceğine dair düşünceler geldi.

Akılları Meşgul Eden Soru İşaretleri

Akıllardaki Soru İşaretleriMilletvekilleri, Göçmenlik ve Gümrük İcralarına ilişkin gözaltı yataklarının sayısı konusunda hemfikir. Demokratlar, ICE’de kaç kişinin gözaltına alınabileceğini sınırlarken, Cumhuriyetçiler daha yüksek bir rakam istediklerini, bunun insani nedenlerin iltica taleplerini işleme koymaları gerekçesinde olduğunu söylediğine inanarak daha az sayıda baskı yapıtı. Konferans komitesinin bir üyesi olan David Price’a göre Gözaltı yataklarında, ICE’de sınır devriyesinde ve birçok şeyde uzun süredir partizan farklılıklar mevcut.

17 üyeli iki partili konferans komitesi için uzun süredir devam eden bir soru, Donald Trump’ın kongre müzakerecileri tarafından imzalanan bir anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı oldu. Geçen ay sona eren beş haftalık hükümetin kısmi kapalılık süreci, Bay Trump’ın Demokratların reddettiği sınır duvar fonu talebiyle belirlenmişti.

House Azınlık Lideri Kevin McCarthy, Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Başkanın ne yapacağını ya da yapmayacağını söyleyemem.” demişti. Başkan ile gerçekleştirdiği görüşmelerde Sayın Trump, Kongreyi atlatmak için ulusal bir acil durum ilan etmek yerine sınır duvarı ihtilafına yasal bir cevap vermeyi tercih edeceğini söylemişti.

İhtimallerinin Olumlu Sonuçlanacağına Yönelik Görüşler

Ilımlı Tablo Dikkat ÇekiyorMuhafazakar Cumhuriyetçiler, olası herhangi bir anlaşmayı iptal etmeye çalışabilir ve Bay Trump’ı imzalamamaya ikna edebilir. Muhafazakarların geri tepmesi, Donald Trump’ın Aralık ayında rekor düzeyde kapanmayı önleyecek kısa vadeli bir finansman anlaşması imzalamadığı için durgunluk sürecine girmişti.

Demokratlar, ABD-Meksika sınırındaki engelleri destekleme konusunda istekli olduklarını belirtirken, stratejik olarak yapmak istediklerini söylediler ve ABD Gümrükleri ile Sınırların Korunması tarafından duvarın yerleştirileceği yerdeki tavsiyeleri tekrar gündeme getirdiler.

Sürecin Sonuçlarına Dair Karşılaşılabilecek Reaksiyonlar

Sonuçlara Dair Olası İhtimallerMüzakereler sonunda olası bir anlaşmaya varılmaması akıllara, Başkan Donald Trump’ın da daha önce ısrarla belirtmesi üzerine Ulusal Acil Durum ilan edilmesi gündemini getirebilir. Bu gelişme ile anlaşmaya gerek kalmadan Pentagon Fonları ile finanse edilebilecek olan duvar gelişmesi ülke gündemini meşgul edebileceği gibi yasal çerçevede zorluklarla karşı karşıya kalabilir.

Görece olasılığı yüksek bir anlaşma gündemi iki tarafın da ortak noktaya varmaya yönelik isteklilikleri resmi bir anlaşmada sonuçlanırsa ülke ekonomisinde negatif yansıyan unsurlardan birini ortadan kaldıracak ve hükümet tarafında da süreli açıklık durumu akıllardan silecektir. Aksayan veri akışı ve baskılı gündem eski halini yakalayacağı için finansallarda olumlu reaksiyona yol açabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu