Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Küçük İşletme Sahiplerinin İyimserliği Nisan’a Kıyasla Arttı

ABD'deki küçük işletme sahiplerinin şimdiki ve gelecekteki iş durumlarına dair iyimserlikleri, pandemi öncesine kıyasla daha düşük kalsa da Nisan başından bu yana arttı.
ABD’de Küçük İşletme Sahiplerinin İyimserliği Nisan’a Kıyasla Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün merkezi olmaya devam eden ABD’de küçük ölçekli işletmeler arasında iyimserliğin Nisan’a kıyasla hafifçe arttığı görüldü. Ancak oran ortalamanın altında kalmaya devam etti. Tüm dünyayı alt üst eden koronavirüs krizinde ABD, başı çekmeyi devam ediyor.

3,5 milyonun üzerinde vaka ve 139 binin üzerinde ölüm sayısına sahip ülke, yeni vakalarda da azalma bildirmiyor. Hatta John Hopkins Üniversitesi verilerine göre 14 Temmuz’da 67,417 yeni vakayla yeni bir rekor kaydetti.

Bununla birlikte ekonomik verilerde bazı iyileşme işaretleri de görülüyor. Wells Fargo/Gallup Küçül İşletme Endeksi araştırması da onlardan bir tanesi ki ankette duyarlılıkta iyimserliğin arttığı görüldü.

Buna göre küçük işletme sahipleri şimdiki ve gelecekteki iş durumları için pandemi öncesine kıyasla daha az iyimser kalsalar da Nisan başından bu yana iyimserlikleri arttı.

Küçük işletme sahiplerinin üçte ikisi (%67) işletmeleri hakkında kötümserlikte ziyade daha iyimserken oran Nisan başında yüzde 47 idi. Fakat pandemi öncesinde Ocak ayındaki rakam yüzde 80’di.

Görüşmeler 29 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilirken bu tarihler, koronavirüs vakalarındaki son artış ve bazı eyaletlerin yeniden açılma planlarındaki aksiliklerin öncesindeydi. İşleriyle ilgili genel iyimserliklerine ek olarak küçük işletme sahiplerinin gelecek 12 aylık dönemde mali durumları, gelirleri ve nakit akışları hakkında artan pozitiflik belirttikleri aktarıldı.

Son anket ayrıca işletme sahiplerinin COVID-19’un bir sonucu olarak işlerindeki değişikliklere nasıl yanıt verdiği ve bunlarla nasıl başa çıktığını da irdeledi.

Covid Küçük İşletme Nasıl Etkilediİşletme sahiplerinin büyük bir çoğunluğu işlerinin virüsten etkilendiğini belirtti. İşletmecilerin %16’sı pandemi nedeniyle işlerinin kapalı olduğunu bildirirken, yarısı işlerinin hala çalıştığını ancak personelinin azaldığını veya hizmetlerinde önemli değişiklikler olduğunu söyledi.

Kapatılanların çoğu, bu durumun kısıtlamalar kaldırılana kadar geçici olduğunu söyledi. Bu arada, yaklaşık üçte biri (%34) işlerinin normal şekilde çalıştığını söyledi. Küçük işletme sahipleri, koronavirüs nedeniyle bazı önemli zorluklarla karşı karşıyayken ankete katılanların yüzde 67’si azalan gelir ve satışla karşılaştığını belirtti.

Yüzde 58’i müşteri sayısında azalma rapor ederken yüzde 51’i çalışma saatlerinde düşüş, yüzde 49’u da kendisi ya da çalışanı için maaş kaybı bildirdi.
ABD 15 Temmuz Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Personel saatlerinin azaltılması, planlanmamış giderlerin ortaya çıkması, tedarik zincirinde-ürün mevcudiyetinde azalma, ürün ya da hizmet şeklini değiştirmek zorunda kalma gibi daha bir dizi zorluktan daha bahsedildi.

Küçük işletme sahiplerinin küçük bir çoğunluğu, kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra virüsün etkisinden hızlı bir ekonomik iyileşme görmeyi beklemezken üçte biri iyileşmenin haftalar veya birkaç ay olacağını söyledi. Yarısından biraz fazlası (%52) ekonomik olarak iyileşmenin bir yıl ya da daha fazla süreceğini ve %13’ü tahmin etmek için çok erken olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu