Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Konut Piyasası Alıcılar için Kötü Bir Şekilde Değişmek Üzere

ABD'de ekonominin gelişimi hakkında bilgi veren konut piyasası, alıcılar için kötü bir şekilde değişim göstermeye başladı.
ABD’de Konut Piyasası Alıcılar için Kötü Bir Şekilde Değişmek Üzere
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de konut piyasasındaki rekabet, soğumaya başlarken, yayımlanan listeler çoğaldı ve fiyat artışları belirlendi. İhale savaşları daha az yaygınlaşırken, bahar satışları biraz artış gösterdi. Rekabeti körükleyen ve yüksek fiyat artışlarına neden olan konut kıtlığı, 2017 ve 2018’in ilk yarısında zirve görmüştü.

Realtor.com’a göre; arzın geçen yılın ikinci yarısında artmasının ardından, yakında düşmesi ve potansiyel olarak yeni bir seviyeye düşmesi bekleniyor.

Realtor.com Arz DüşecekABD’de satılık ilanların sayısı, Haziran ayında yıllık bazda %2,8 artış gösterdi. Buna karşın bunun, Mayıs ayındaki %2,9’luk artıştan kaynaklandı. Stok artışları ise bu yıl Ocak ayındaki %6,4 oranındaki büyümeden, Şubat’ta %5,8’e düşmeye başladı. Realtor.com’a göre; kazançlar, bahar boyunca yavaşlamaya devam etti ve arzın önümüzdeki üç ay boyunca düzelmesi bekleniyor.

Web sitesinin baş ekonomisti olan Daniella Hale, “Sadece 18 ay önce, satılık ev sayısının tarihte kaydedilen en düşük seviyesine ulaşması ve şimdiye kadar gördüğümüz alıcılar arasındaki en sert rekabete yol açtı. Gördüğümüz eğilim devam ederse genel envanter önümüzdeki yılın başlarında rekor seviyelere yakın olabilir,” dedi.

Hale, şimdiye kadar düşük ipotek oranlarına sönük bir istek olduğunu söylerken, yılın ilerleyen aylarında alıcıların ilgisini çekerse ABD envanterinin kış aylarında da rekor kırabileceğini söyledi. Meselenin bir kısmı, daha az mal sahibinin şu anda satılık evlerini listeliyor olması ve bunun birkaç nedeni var.

Hale; büyük olasılıkla belirlenen ipotek oranı kilidinin bir kombinasyonunun, yakın zamanda tüketici güveninde azalma ve yaşlanmayı tercih eden eski nesillerden kaynaklandığını söyledi.

Tüketici Güvenindeki Azalmanın EtkisiMortgage oranları hala oldukça düşük, ancak pek çok ev sahibi, faiz oranlarının daha düşük olduğu durumlarda kredilerini yeniden finanse etti. Küçülmek isteyen satıcılar bile daha pahalı bir pazara giriyorlardı. CoreLogic’e göre; konut fiyat artışları daralıyordu, ancak Haziran ayında ilk kez 14 ay içinde yeniden artışlar meydana geldi.

CoreLogic baş ekonomisti olan Frank Nothaft, “Sabit faizli mortgage faiz oranları, Kasım 2018 ile bu Mayıs arasında yaklaşık 1 puan düşmüştür. Bu, ev satışları için elinden geleni yaptı. Mayıs ayında satışlar hız kazandı ve yıllık konut fiyatlarındaki artış Mart 2018’den bu yana ilk kez hızlandı,” dedi.

Yapılan araştırmalar, yerel emlaklar ve bazı ülkelerin en uygun fiyatlı piyasalarına göre en yalın olan verileriyle yapıldı.

Yapılan Araştırmalar Yerel KonuttaBir emlak komisyonculuğu ve analitik şirketi olan Redfin tarafından takip edilen 46 büyük pazarda envanter, geçen Eylül ayından bu yana ilk kez Haziran’da düştü. Memphis, Tennessee, Pittsburgh ve Oklahoma City gibi şehirler satılık ev arzında çift haneli düşüşler gördü. San Jose, Kaliforniya, Seattle ve Boston gibi daha pahlı pazarlar ise hala artış görebiliyor.

Redfin’in baş ekonomisti Daryl Fairweather, “Düşük faiz oranları, alıcıları geri getiriyor, ancak talebi karşılamak için satılık evler olmasa bile, bu yaz fiyatları yukarı çekecek daha fazla teklif savaşı görmeyi bekliyor. Orta sınıf bir ailenin en fazla ısınması için tipik bir evin hala uygun olduğu küçük iç pazarları bekliyoruz,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu