Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İstihdam Neden Düştü? Çin Sürtüşmesinin Etkisi ve Şirketlerin Bakışı Ne Oldu?

ABD istihdam verisinde görülen ciddi değişimin kaynakları, ABD Çin gelişmesi ve yurtiçi şirketlerin değişime bakışlarına dair detaylı inceleme.
ABD İstihdam Neden Düştü? Çin Sürtüşmesinin Etkisi ve Şirketlerin Bakışı Ne Oldu?
Yorum

İstihdamdaki negatif yönlü seyir devam ederken, Şubat verisi 17 ayın en düşük büyümesini kaydetti ve ABD büyümesinin soğuduğunun bir işareti oldu. Ancak güçlü ücret artışı ve erken dönem sağlam kazanımlar, ekonominin genişlemesinin devam edebileceğini gösteriyor.

ABD tarım dışı bordroları Şubat ayında 20.000 (mevsimsellikten arındırılmış) arttı. İşçi Dairesi Cuma günü yaptığı açıklamada, kasırgaların işe alım alışkanlıklarını çarpıttığı ve ekonomistlerin veride 180.000 beklentilerinin oldukça altına düştüğü iş büyümesi için en düşük hıza işaret ettiği dikkat çekti.

Şubat ayının zayıf iş büyümesinin bir kısmı, önceki aylardaki güçlü işe alımlara bir cevap olarak yorumlanabilir. Bordrolar Ocak ayında 304.000, Aralık ayında 312.000 artmıştı. İş kazançları için üç aylık ortalama, genişlemenin çoğunun ortalamasına yakın gerçekleşti. İşsizlik oranı bir önceki aya göre % 4 artarak Şubat ayında %3.8’e gerileyerek Ekim ayında en son görülen seviyeye geri döndü. Ücretler, yaklaşık on yılda en hızlı şekilde büyümüştü.

Birçok Ekonomik Rahatsızlık Yansıdı

Birçok Ekonomik Rahatsızlığın Yansıması Kaynak GörüldüGelişme aylar boyunca ABD’nin güçlü bir şekilde büyümesi, Aralık ve Ocak aylarının sonlarında federal hükümetin kısmi bir kapalılık süreci yaşaması, ABD konut sektörü ve küresel bir ekonomik yavaşlama dahil olmak üzere diğer ekonomik rahatsızlıkların bir yansıması olarak yorumlandı.

West of Bank’tan Scott Anderson, “İşgücü piyasası, daha karışık önlemlerin olduğu denizlerde tek parlak nokta olarak göze çarpıyor.” derken; Son raporda verinin, karışık ekonomik tabloya “sadece yetişmekte” olduğunu söyledi.

İnşaat, perakende satış dahil, önceki aylardaki büyük kazanımlardan geri dönen bazı mevsimlik endüstrilerde işler zayıfladı. İnşaat istihdamı, önceki ay 53.000 artışla 31.000 kişi düşmüş, eğlence ve ağırlama işleri, bir önceki aya göre 89.000 yükseldikten sonra yatay seyretmişti.

ABD Çin Gelişmeleri Işık Olabilir

İki Küresel Ekonomi Gelişmeleri Veriye Işık Tutabilir Nitelikteİmalat istihdamı, 1990’ların ortasından bu yana en uzun kazanım dönemi olan 19 ay boyunca olumlu kaldı. Ancak, sektördeki bordro büyümesi yavaşladı ve muhtemelen küresel ticaret gerilimlerinden kaynaklanan sıkma etkilerini yansıttığı yönünde okundu.

Hindistan merkezli tekne üreticisi Smoker Craft Inc.’den Doug Smoker, ABD’nin 2018’de yürürlüğe giren çelik ve alüminyum tarifelerinin, tekne fiyatlarını artırdığını ve önemli bir müşteri tabanı olan bayilerle işleri incittiğini söyledi. Kanada’dan yapılan misilleme, şirketin satışlarını daha da sıktı.(Smoker “Tünelin sonunda Çin ve diğer tüm gelişmeler hakkında duyduğumuz şeylerden bir miktar ışık geliyor gibi görünüyor.” dedi.)

Bazı ekonomistler, Cuma günkü raporda iş piyasasını süpüren zayıflığın, boyutunu abarttığını söyledi. Grant Thornton’dan Diane Swonk, federal işçilerin Ocak ayında iki kez sayıldığı, bordroların çok güçlü olduğu durumlarda kapanma sırasında ek yarı zamanlı çalışma yaptılar. Şubat ayında işlerine dönen işçiler, genel sayıyı bastırarak yalnızca bir kez sayılacaktı. (Bayan Swonk “Temel eğilim hala sağlam.” dedi.)

Borsa Endeksleri Tepki Gösterdi

Açıklanan Veri Borsa Endekslerini VurduBordro tahmini yatırımcılar tarafından yakından izlenen bir veri oluyor, çünkü devlet tarafından ekonominin nasıl bir performans gösterdiğine dair en kapsamlı göstergelerden biri o. Rapordan sonra hisse senetleri keskin bir şekilde düştü, ancak yatırımcılar günün ilerleyen saatlerinde zararı azalttı. Dow Jones, günü %0.09’luk bir düşüşle (-22.99 puan) 25.450 seviyesinde kapattı. Nasdaq %0.18 düşüş ile 7.408’e, S&P 500 ise %0.21 daralma ile 2.743 seviyesine geriledi.

İşgücü Departmanı raporu kısmen çarpıcıydı çünkü küresel yavaşlamada yeni işaretler parladı ve merkez bankalarını endişelendirdi. Bu hafta Avrupa Merkez Bankası, 2019’da Avrupa’nın ne kadar hızlı büyüyeceği konusundaki tahminini kesti ve yeni teşvik tedbirleri getirdi. Pekin ayrıca Çin’in yavaşlayan ekonomisini artırma çabalarını hızlandırdı.

Federal Rezerv (FED) şu an için faiz oranlarını artırma planlarını rafa kaldırıyor. Cuma günkü raporda, ekonomik görünümün nasıl geliştiğine karar verilirken, çoğu memurun oranları en az birkaç ay boyunca değiştirmekten kaçınma eğilimi kuvvetleniyor. FED’in yeni ekonomik belirsizlik karşısında borçlanma maliyetlerini düşük tutmaya istekli olması, yatırımcıların yavaşlamanın daha da kötüleşebileceği konusundaki endişesini azaltan bir faktör olarak değerlendiriebilir.

Atlanta Federal Reserve, ekonomik üretimin ilk çeyrekte yıllık %0.5 oranında büyüdüğünü ve 2018’deki %3 civarında büyümenin oldukça altında olduğunu tahmin ediyor. Pek çok ekonomist, kısmen olumsuz verilerin etkisiyle ilk çeyreğin ardından büyümede bir miktar toparlanma görüyor (Hükümetin kapatılmasındaki etkiler tersine çevrebilecek.)

Gerekli Düzeyde İşçi Bulunamıyor!

İşveren Nitelikli Çalışan BulamıyorCuma günkü raporda, iş piyasasının bordroların önerdiği gibi Şubat ayında yumuşak olmadığı konusunda başka işaretler vardı. İşe alım tahminine göre farklı bir ankete dayanan işsizlik oranı, 2009 yılı sonlarında başlayan uzun bir düşüşün ardından, 12 ay boyunca %3.7 ile %4 arasında sabitlendi. (ABD şirketleri kalifiye işçi bulma konusundaki zorlukları bildirmeye devam etmekte. Bazı analistler, işe alımların kısmen yavaşlayabileceğini düşündüler, çünkü şirketler açık pozisyonları dolduracak kadar fazla insan bulamıyorlardı.)

%3.8’de, işsizlik oranı son yarım yüzyılda nadiren görülen düşüklerin yanında kalıyor. Aynı zamanda daha fazla düşmemesi, FED yetkililerini enflasyon baskılarının ateşlenmesine neden olacak endişesini hafifletiyor.

İş Dairesi, Şubat ayındaki işsizlik oranındaki iyileşmenin kısmen federal çalışanların işe alınmalarının bir kısmını yansıttığını belirtti. (Tam zamanlı çalışma isteyen cesareti kırılmış ve yarı zamanlı çalışanları içeren en geniş işsizlik ölçüsü 2001’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu