Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İstihdamı Mart’ta Artarken En Çok Alım Hizmetlerde Oldu

Günün beklenen verilerinden ABD’nin ADP özel sektör istihdam raporu açıklandı. Mart ayındaki artışla birlikte ilk çeyrekte işe alımlar 1,5 milyona ulaştı!
ABD İstihdamı Mart’ta Artarken En Çok Alım Hizmetlerde Oldu
Yorum

ADP’nin Mart 2022 için Ulusal İstihdam Raporu yayımlandı. Küresel piyasaların izlediği önemli ekonomik verilerden ADP raporuna göre özel sektör istihdamı Mart’ta 455 bin artış kaydetti.

Şubat rakamı ise 475 binden 486 bine yukarı yönlü revize edildi. Mart ayında ABD özel sektörü, beklentilerden 5 bin kişi fazla işçiyi istihdam etse de bu 7 ayın en düşük işçi alımı oldu.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 90 bin arttı.
ABD ADP İstihdam
Kaynak: ADP

50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 188 bin artarken 500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmelerde 177 bin artış oldu. Hizmet üreten sektör 377 bin artışla 79 binlik artış kaydeden mal üreten sektörü büyük ölçüde aştı.

ADP’nin Baş ekonomisti Nela Richardson da rapora ilişkin açıklamasında işletmelerin özellikle erken pandemi kayıpları nedeniyle telafisi en fazla olan hizmet sağlayıcılar arasında işe alım yaptığını söyledi.

Hizmet sektörünün alt kategorilerinde ise en yüksek artışı 161 binle eğlence ve konaklama kaydetti. Ardından 72 binle eğitim ve sağlık gelirken bunu 61 binlik artışla uzmanlık ve ticaret izledi.

Mal üreten sektörün en yüksek artışı 54 binle imalat alt kategorisinde bildirildi. İnşaat 15 bin artarken doğal kaynaklar ve madencilik 15 bin arttı.

Öte yandan Richardson, iş büyümesinin Mart ayında sektörler arasında geniş tabanlı olduğunu ve 2022’nin ilk çeyreği için eklenen yaklaşık 1,5 milyon işe katkıda bulunduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu