Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İstihdamı Kasım’da Beklentilerin Neredeyse Yarısı Kadar Arttı

ABD'de tarım dışı istihdam Kasım'da 245 bin artarak, 440 bin olan Wall Street beklentilerinin çok altında kaldı.
ABD İstihdamı Kasım’da Beklentilerin Neredeyse Yarısı Kadar Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de koronavirüsün temelden sarstığı istihdam, çökmeye devam ediyor. Özel sektör istihdamı 307 bin ile beklentilerin gerisinde kalırken, işsizlik maaşı başvuruları 712 bine gerilemişti. Bugün açıklanan tarım dışı istihdam verisi ise Kasım’da kötüleşmenin sürdüğüne işaret etti.

ABD’de tarım dışı istihdam, Kasım ayında sadece 245 bin artarak, 440 bin olan Wall Street beklentilerinin çok altında kaldı.
ABD İstihdam Oranı - Kasım 2020
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

İşsizlik oranı ise Ekim ayındaki %6,9 seviyesinden %6,7 seviyesine geriledi. İşsizlik oranı beklentileri karşıladı ancak işgücüne katılma oranının %61,5’e gerilediği görüldü. Daha kapsamlı bir işsizlik ölçütü ise %12’ye indi.

Kasım kazancı, bu ayda eklenen 610 bin pozisyondan belirgin bir yavaşlamayı temsil etti. Ekonomi, krizin ilk iki ayında kaydedilen 22 milyon işten toplamda 12,3 milyonunu geri verdi. Şubat ayındaki 5,8 milyona kıyasla hala 10,7 milyon Amerikalı işsiz olarak kabul ediliyor.

Kalıcı olarak iş kaybedenlerin toplamı ise Kasım ayında 3,7 milyonda kaldı. Ama Şubat ayına göre 2,5 milyon artış gösterdi. Rakamlar, ABD sağlık sistemini uçurumun eşiğine getiren yeni bir koronavirüs dalgasının ortasında geldi.

Kasım ayı iş kazanımları normal şartlar altında güçlü olarak kabul edilir, ancak salgın milyonlarca Amerikalının işsiz kalmasına neden olduğu için veri etkisiz kalıyor.
ABD İşsizlik Oranı - Kasım 2020
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Mayıs ayında istihdamda toparlanmanın başlamasından bu yana en yavaş iş büyümesini temsil ediyor. En az 25 hafta boyunca işsiz kalan işçi sayısı %11 artarak yaklaşık 4 milyona ulaştı. Glassdoor işe yerleştirme alanında kıdemli ekonomist olan Daniel Zhao’ya göre; Kasım ayında eklenen hızda ekonomi, 2024 yılına kadar salgın öncesi istihdam seviyelerine geri dönmeyecek.

Jefferies ekonomistleri ise “Genel olarak bu hayal kırıklığı yaratan bir rapor. Covid vakaları tekrar yükselirken ve yayılmayı yavaşlatmak için politikalar yürürlüğe konduğunda, işe alma yavaşladı. Ayrıca işçi mevcudiyeti de önemli bir sınırlayıcı faktördür. Çoğu Covid endişeleri veya aile bakımı yükümlülükleri nedeniyle işe gidemez,” ifadelerini kullandılar.

Profesyonel ve ticari hizmetler 60 bin ve sağlık hizmetleri 46 bin artarken, pandemiden yara alan otelcilik sektörü 31 bin kişi artış gösterdi.
ABD Sektörlere Göre İstihdam Durumu - Kasım 2020
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Perakende sektöründe 35 bin iş kaybı yaşanırken, potansiyel olarak tatil alışveriş sezonuna girilirken rahatsız edici bir işaret oldu. Genel mağazacılık işinde 21 bin azalma görülürken, spor malzemeleri, hobi, kitap ve müzik mağazalarında iş kaybı 12 bin oldu. Elektronik ve cihaz mağazalarında 11 bin, sağlık ve kişisel bakım mağazalarında 8 bin kişilik azalma yaşandı.

Genel olarak perakende, salgın kısıtlamalarının yürürlüğe girmesinden dolayı Şubat ayına göre 550 bin iş kesintisi gördü. İnşaat ve imalatın her biri 27 bin iş eklerken, mali faaliyetler 15 bin artış gösterdi. Hükümet işe alımlarına bakıldığında ise 2020 sayımı için işe alınan nüfus sayım işçilerinin kaybı nedeniyle 99 bin iş kesintisi yaşandığı görülüyor. Böylece düşüşün üçüncü ayına girmiş bulunuyor.

ABD şimdiye kadarki en hızlı büyüme çeyreğine yaklaşıyor olsa da ekonomistler 2021’in ikinci yarısında güçlü bir şekilde toparlanmadan önce önümüzdeki çeyrek veya iki çeyrekte düz ve hatta negatif büyüme görebileceğinden endişe ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu