Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İstihdam Verilerini İzleyen Dolar, 6,77’ye Tırmandı

Haftanın son işlem gününde 6,77 lira civarında seyreden, gözünü gün içinde açıklanacak olan ABD istihdam verilerine dikti.
ABD İstihdam Verilerini İzleyen Dolar, 6,77’ye Tırmandı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de şimdiye kadar 1 milyon 924 binin üzerinde Covid-19 vakası tespit edilirken, 110.179 kişi hayatını kaybetti. Neredeyse her dakika yeni vaka ve ölüm bildirilen ülkede hayat aylardır kabusa döndü. Ekonomi üzerindeki baskıyla birlikte durum kötüleşirken, açıklanan her bir veri dikkatle izlendi.

Dün açıklanan haftalık işsizlik maaş başvuru verileri, geçen hafta başlattığı düşüş trendini devam ettirdi. 1,88 milyona düşen başvuru sayısı, açılmalarla birlikte başlayan işe dönüşlerin işsizliği azalttığını düşündürdü. Ülkede bugün ekonomik aktivitelerin seyri açısından oldukça önemli olan Mayıs ayı istihdam verilerinin açıklanması bekleniyor.

Dolar/TL Haftanın Son İşlem Gününde Sakinken, Hafif Yükseldi

Dolar Hafif Yükseldi
Kaynak: piyasa.paratic.com

Bugün piyasaların seyrini etkileyebilecek gelişmeler arasında bulunan ABD istihdamı, dolar/TL’nin odağı oldu. Verilerin açıklanmasını bekleyen kur, Cuma gününe 6,75 lira ile yatay başladı. Kur bir süredir 6,70 – 6,80 bandı arasında hareket ediyor. Bir ara 6,69’u görse de burada kalıcı olamadı.

Perşembe günü de 6,76 civarında seyreden dolar, başta ekonomik toparlanma çabaları olmak üzere yurt içi enflasyon verileri ve ABD cephesinden gelen gelişmelerden etkileniyor. Şu dakikalarda 6,7691 liradan alıcı buluyor.

Kurda 6,82 – 6,84 liranın önemli olduğunu belirten GCM Yatırım analistleri, 6,6850 liranın altındaki kalıcı hareketlerin negatif görünümü daha da güçlendirebileceğini söylüyorlar.

“Kısa vadeli olarak USDTRY kurunu değerlendirdiğimizde 89, 200 ve 233 periyotluk üssel hareketli ortalamaların yer aldığı 6,82 – 6,84 bölgesi önemli olmakla birlikte kur ilgili bölge altında negatif görünümüne devam etmek isteyebilir. Bu düşünce ile 6,7450 başta olmak üzere 6,7150 ve 6,6850 desteklerine doğru geri çekilme izlenebilir.” yorumunu yaparken bugün gelecek tarım dışı istihdamın kur üzerinde kritik etki yaratacağını ifade ettiler.

Öte yandan Cuma günü ABD dolarının gelişmekte olan ülke paraları karşısında değer kaybettiği görüldü. Dünya genelinde koronavirüsün yarattığı yıkımlardan toparlanmaya çabalayan ekonomi, iyimser atmosferin yükselmesini destekledi.

Dolar VS Diğer Paralar 5 Haziran
Kaynak: piyasa.paratic.com

Tabloda çoğu gelişmekte olan ülke parasının ABD doları karşısında güçlü seyir izlediği görülüyor. Türk lirası ise dolara karşı kırılganlığını devam ettiriyor. Ekonomik toparlanmaların etkisiyle doların diğer paralar karşısında 2 ay içinde görülen en sert haftalık düşüşü gerçekleştirmeye hazırlandığı görülüyor.

Bugün ABD’nin açıklayacağı verilerden beklenti istihdamın 8 milyon azalması, halihazırda 14,7 milyon olan işsizliğin ise %19,5’a yükseleceği yönünde. Ülkede önceki ay istihdamı 20,5 milyon gerileme ile tarihindeki en kötü seviyeyi kaydetmişti. Öngörüler dahi oldukça karamsar senaryoları akıllara getirirken, iş gücü piyasasının toparlanmaya başlaması durumun iyiye gittiğini gösteren bir sinyal olabilir.

Türkiye’de ise koronavirüste vaka ve ölümlerde kaydedilen azalışlar, 1 Haziran itibarıyla başlatılan normalleşme sürecinde de devam ediyor. İç İşleri Bakanlığı tarafından alınan hafta sonu için 14 büyük şehir ve Zonguldak’ı kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması bugün duyurulmuştu.

Fakat son dakika gelişmelerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 günlük sokağa çıkma yasağı kararının iptal edildiğini duyurdu.

Pandemi döneminde türlü tedbirlerin devreye sokulduğunu söyleyen Erdoğan, kısıtın farklı sosyal ve ekonomik sonuçlar doğurduğundan bahsetti. Yine de vatandaşlardan maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını rica ederek tedbiri bırakmamaları için uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu