Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Oranı Nisan’da 49 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

ABD'de Nisan ayında işsizlik oranı yüzde 3,6 ile 1969 yılının Aralık ayından bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.
ABD İşsizlik Oranı Nisan’da 49 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nin Nisan ayı işsizlik verileri yayımlandı. Buna göre; Nisan ayında 263 bin yeni kişi istihdam edilirken, işsizlik oranı yüzde 3,6 seviyesine kadar geriledi. Bu seviye ise 1969 yılının Aralık ayında görülen yüzde 3,8’lik oranın ardından görülen en düşük seviye oldu.

ABD’de tarım dışı istihdam büyümesi, 190.000 kişi ve yüzde 3,8 olan Wall Street tahminlerini fazlasıyla karşıladı.

Veri Analist Beklentilerini KarşıladıDow Jones tahminleri ise yüzde 3,3 seviyesinde bulunurken, ortalama saatlik kazanç artışı bir önceki yıla göre yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. Aylık kazançlar yüzde 0,3 ile beklentiler çerçevesinde gelirken, ortalama 27,77 dolar oldu. Ortalama iş haftası da 0,1 saat düşüş ile 34,4 seviyene geriledi.

İşsizlik oranı 1969 yılının Aralık ayında yüzde 3,5’e ulaştığında bu en düşük seviye olarak kaydedilmişti. Birçok ekonomistin sıkı bir işgücü piyasası gördüğü bir zamanda, ekonomik büyümenin tarihin en uzun döneminden sadece birkaç ay uzakta olması nedeniyle büyük iş büyümesi devam ediyor.

İşsizlik oranındaki geçen ayki düşüş, işe alımlarda güçlü bir artışla birlikte gelirken, 490.000 işgücündeki kesin bir düşüşle desteklendi.

İşe Alımlar Güçlü ArttıBu, işgücüne katılım oranını tam olarak bir yıl önce olduğu gibi yüzde 62,8 seviyesine düşürdü. İşgücünde olmayanlar ise 646.000 kişi artarak 96,2 milyon adete ulaştı.

İşsizlerin sayısı Nisan ayında 387.000 kişi artarak toplam miktarı 5,8 milyon kişiye yükseltti. Ancak Çalışma Bakanlığı’nın hanehalkı anketine göre çalışanların sayısı 130.000 kişi azaldı.

Profesyonel ve ticari hizmetler 76 bin adet yeni ilanla iş yaratılmasına öncülük etti.

Profesyonel Hizmetlerde 76 Bin Yeni İlanİnşaat ise geçen yıl boyunca sahada yaratılan toplam yeni işleri 33 bin adet artırarak 256 bine yükseltti. Sağlık hizmetleri 27 bin artışla 12 aylık toplamda 404 bine yükselirken, finansal pozisyonlar 12 bin kişi arttı. 12 aylık dönemde ise büyük ölçüde emlak, kira ve leasing büyümesi yaşandı ve 111 bin artış sağlandı.

Son aylarda perakende sektöründe 12 bin iş kaybı yaşandı. Geçen aylarda net yukarı yönü revizyonlar görülürken, Şubat ayında 33 bin sınırlı büyüme ile 56 bin seviyesine geriledi. Mart ayının toplamı ise 16 bin net kazanç için 196 binden 189 bine geriledi. Yıllar geçtikçe iş kazanımları ayda ortalama 205 bin ortalamaya sahip oldu.

Nisan ayındaki büyük artış çoğunlukla pozitif bir ekonomik veri topluluğunun içinde gerçekleşti.

Güçlü Artış Verilerle DesteklendiGSYİH ilk çeyrekte yüzde 3,2 oranında büyüyerek beklentileri aştı. Çeyreklik bazda verimlilik beş yıldaki en iyi kazanç olan yüzde 3,6 artış gösterdi. Bekleyen konut satışları Mart ayında yüzde 3,8 artış gösterdi ve oranlar kontrol altında tutulduğu sürece emlak piyasasında bazı umutlar yaratılmış oldu.

Hafta başında FED, enflasyonun ılımlı kalmasına rağmen ekonomik büyümeyi sağlayan bir şekilde nitelendirdiği gösterge faiz oranını sabit bıraktı. Merkez Bankası, tarım dışı maaş istihdam gibi metrikleri hem iş yaratma hem de ücret baskılarıyla ilgili ipuçları almak için yakından takip ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu