Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 870 Binle Beklentinin Üzerinde Geldi

Haftalık işsizlik maaşı başvuruları 4 bin artışla piyasa beklentisinin üzerinde gelen ABD’de, pandeminin istihdam sektörünü olumsuz etkilemeye devam ettiği görüldü.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 870 Binle Beklentinin Üzerinde Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs pandemisinin derin bir şekilde yaraladığı ABD, 7 milyon 141 bin vaka ve 206 bin can kaybıyla en kötü tabloyu çizmeye devam ediyor.

Merkez Bankası başkanları Çarşamba günü yaptığı açıklamada ekonominin salgının başından bu yana kayda değer toparlanma gösterdiğini, ancak önümüzdeki sürecin hala belirsiz olduğunu bildirdi.

Özellikle istihdam sektöründe tam iyileşme sağlanmadığı açıklaması geldi. Perşembe günü yayımlanan veriler de işgücü piyasasının salgın öncesi döneme gelmesi için daha gidilecek yol olduğunu gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya kıyasla artış gösterdi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Piyasaların beklentisi 840 bin başvuru gelmesi yönündeydi. Fakat açıklanan rakamlar bunun biraz daha üstünde oldu. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin sayısı bir önceki haftaya göre 4 bin artarak, 870 bine yükseldi.

Devam eden başvuruları 12 Eylül haftasında 167 bin gerileyerek 12 milyon 580 bin oldu. Analistler 12 milyon 275 bin sayısını bekliyordu. Bir önceki haftanın 860 bin olan verisi 6 bin artırılarak 866 bine revize edildi.

4 haftanın ortalaması 35 bin 250 düşüşle 878 bin 250 oldu. Önceki dönemin dört haftalık ortalaması ise 1500 artırılarak 912 binden 913 bin 500’e yükseltildi. Geçen hafta açıklanan veriler itibarıyla sigortalı işsizlik oranı %8,6 oldu.

Bloomberg analistlerinden Lisa Abramowicz, ABD ekonomisinin ek mali destek olmadan toparlanabileceğine dair şüphelerin arttığını bildirdi.

Açıklanan işsizlik maaşı başvurularının beklenenden daha yüksek olduğunu söyleyen Abramowicz, ABD ekonomisinin yeni teşvikler olmadan toparlanmaya devam edebileceğine dair tartışmaları desteklediğini ifade etti.

Bilindiği gibi haftalardır ek teşvik konusu haftalardır gündemde. Fakat hala resmi bir karar alınamadı. FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Çarşamba günü yaptığı konuşmada ekonominin derin bir çukur içinde olduğunu söyledi. Charles Evans ise toparlanma için mali desteklerin gerekliliğine dikkat çekti.

Özetle işgücü rakamları piyasanın toparlanmakta güçlük çektiğini işaret ediyor. Geçtiğimiz haftalarda umut verici toparlanma olsa da bugün açıklanan rakamlar, işe alımlar kadar işten çıkarmaların da aynı oranda arttığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu