Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 2 Ekim Haftasında 326 Bine Düştü

ABD'nin haftalık işsizlik maaş başvuruları 348 binlik beklentilerden iyi geldi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 2 Ekim Haftasında 326 Bine Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı 2 Ekim’de sona eren hafta için işsizlik haklarından yararlanma başvurularını açıkladı. Buna göre işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuru yapan Amerikalı sayısı 326 bine düştü. Beklenti 348 bine düşüş yönündeydi.

25 Eylül ile biten haftada ise 362 bin olarak 335 binlik beklentileri aşmıştı. Rakam 364 bine revize edildi.

2 Ekim’de sona eren haftada işsizlik maaşı başvurusu yapan Amerikalıların sayısı 326 bine düştü.
2 Ekim İşsizlik Maaşı Başvurusu
KAYNAK: U.S. Department of Labor

Son işsizlik maaşı başvuruları, iş piyasası toparlanma belirtileri göstermeye devam ettikçe ve Ida Kasırgası ile Delta varyantının artışına ilişkin etkiler azalmaya başladıkça pandemi düşüğüne doğru ilerledi.

4 haftalık hareketli ortalama 344 bin açıklandı. Bu önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 3 bin 500 artışı temsil etti. Bir önceki haftanın ortalaması 340 bin 500’e revize edildi.

25 Eylül’de sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı yüzde 2 oldu. Bir önceki haftanın oranı 0,1 artırılarak 2,0’dan yüzde 2,1’e revize edildi. 25 Eylül’de sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış devam eden işsizlik sigortası başvuruları 2 milyon 714 bin oldu.

Bugün yayımlanan ayrı bir rapor ABD merkezli işverenlerin, 2021 yılının Eylül ayında, Ağustos ayındaki 24 yılın en düşük seviyesi olan 15.723’ün biraz üzerinde 17.895 işten çıkarma açıkladığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu