Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 1,31 Milyona Geriledi

Son haftalarda ekonomisini açan ve işe alımlarını artıran ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklenenden daha iyi geldi.
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 1,31 Milyona Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı, 4 Temmuz haftasına ait işsizlik maaşı başvuruları verilerini paylaştı. Açıklanan verilere göre söz konusu dönemde 1 milyon 314 bin kişi işsizlik maaşı hakkını kullanmak için başvuruda bulundu. Piyasanın beklentisi 1 milyon 375 bin başvuru gelmesiydi. Böylelikle ekonominin ve istihdamın toparlanmasına yönelik iyimserlik atmış oldu.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 4 Temmuz haftasında, bir önceki haftaya kıyasla 99 bin azaldı.

Bir önceki hafta yapılan başvuru sayısı 1 milyon 427 bin oldu. 4 haftalık ortalama bir önceki haftanın verileri üzerinden 63 bin aşağı yönde revize edilerek 1 milyon 437 bin 250 olarak açıklandı. Önceki haftanın ortalaması 3.500 azalarak 1 milyon 503 bin 750’den 1 milyon 500 bin 250’ye revize edildi.

Mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı %12,4 olarak gerçekleşti. Bu oran bir önceki hafta %12,9 düzeyindeydi. Sosyal yardım alan işsiz sayısı 27 Haziran ile sona eren haftada 18 milyon 62 bine geriledi. Bu sayı Mayıs ayının başında 24 milyon 912 bindi. Söz konusu hafta için beklenti ise 18,8 milyondu.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

20 Haziran haftası itibarıyla işsizlik maaşı hakkından yararlanmak isteyenlerin sayısı 33 milyona yakındı. Açıklanan veriler işten çıkarmaların azaldığını gösteriyor. Öte yandan ülkenin büyük eyaletlerinde koronavirüs vaka sayısı rekor kırmaya devam ediyor.

Ülkede toplam vaka sayısı 3 milyon 160 bine, can kaybı 135 bine dayandı. Bu arada ABD, Dünya Sağlık Örgütü’ne fon sağlamayı kestiğini resmi şekilde açıkladı.

Ancak Birleşmiş Milletler’den gelen açıklamada resmi ayrılık sürecinin en az 1 yılda tamamlanacağı söylendi. Öte yandan Kasım ayında başkanlık seçimlerine gidecek olan ABD’de, eğer kazanan Joe Biden olursa DSÖ’den ayrılma gibi bir duruma gerek kalmayacağı söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu