Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 27 Şubat Haftasında 745 Bine Çıktı

ABD'de haftalık işsizlik başvuruları, 27 Şubat'ta sona eren haftada beklentilerin üzerinde gelerek yüksek kaldı.
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 27 Şubat Haftasında 745 Bine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı 27 Şubat’ta sona eren haftaya ilişkin işsizlik maaşı başvurularını açıkladı. Buna göre başvurular 745 bine yükseldi.

Önceki haftanın rakamı 736 bine revize edildi. ABD ekonomisi,  kısıtlamalar ve mali destek eksikliği ortasında işgücü toparlanmasını sürdürmek için mücadele ederken, işsizlik iddiaları yüksek seviyelerde kaldı.

4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın revize ortalamasına göre 16,750 düşüşle 790,750 oldu. Geçen haftanın ortalaması 807,750’den 807,500’e 250 kişi düşürüldü.

ABD 27 Şubat Haftası İşsizlik Maaşı Başvuru
Kaynak: U.S. Department of Labor

20 Şubat’ta sona eren hafta için mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı yüzde 3,0 oldu. Önceki haftanın yeniden düzenlenmemiş oranına göre 0,1 puanlık düşüşü temsil etti.

20 Şubat’ta sona eren hafta boyunca mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik avans rakamı 4.295,000 oldu. 4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın 4,547,000 olan yeniden düzenlenmemiş ortalamasına göre 99,000 düşüşle 4,448,000 oldu.

Allianz’da baş ekonomi danışman olan ünlü ekonomist Mohamed A. El-Erian, veriler üzerine Twitter’dan yorum yaptı. Yarının yakından izlenen ABD iş raporu öncesinde haftalık işsizlik başvuruları, nispeten istikrarlı devam eden iddialarda gerçekleştiğini dile getirdi. Bağlamın burada önemli olduğunu belirterek; “nispeten işsiz bir toparlanma, politik ve Fed çıkarımlarına sahiptir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu