Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistler ABD’nin İşsizlikten Kolayca Sıyrılamayacağını Düşünüyor

İşsizliğin pandemiyle yükseldiği ABD'de gelecek yıl için de karamsar yorumlar yapılıyor. İki FED ekonomisti 2021 boyunca istihdamın iyileşemeyeceğini öne sürdü.
Ekonomistler ABD’nin İşsizlikten Kolayca Sıyrılamayacağını Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de hayatı felç eden koronavirüste son durum 1 milyon 552 bini aşkın vaka ve 92 bini bulan can kaybına işaret ediyor. Pandemiden dolayı kısıtlanan yaşam, iş faaliyeti niteliği taşıyabilecek her türlü aktiviteyi durdurdu.

Mart ayından bu yana fabrikalardan okullara kadar her yerin kapalı olması insanları işsiz bıraktı. Zaten açıklanan veriler de bunu en iyi şekilde yansıttı. Öyle ki istihdamı ölçen çoğu veri şimdiye kadar kaydedilenlerin en kötüsüydü.

Nisan ayı tarım dışı istihdamı 20,5 milyon ile tüm zamanların en sert gerilemesini kaydetti. Çok sayıda iş kaybı yaşandığına işaret eden bu durum, beraberinde açıklanan özel sektör iş kayıplarıyla desteklendi.

Tüm bunlar, pandeminin işsizlik üzerindeki aşırı negatif etkilerin yalnızca sınırlı göstergeleriydi. Zira bu aydan sonraki verilerde de benzer gerilemelerin yaşanacağı öngörülüyor.

Hatta FED ekonomistlerinden Nicolas Petrosky-Nadeau ve Robert Valletta, ülkede istihamın uzunca bir süre iyileşemeyeceğini söylüyor.
ABD İstihdam Uzun Süre İyeleşemeyecek
Kaynak: frbsf.org

Geride bıraktığımız günlerde iki bölgesel FED başkanı ülke istihdamında “V” toparlanmanın kolay olmayacağını söylemişlerdi. San Francisco FED’in resmi internet sitesinde yer alan rapora göre, ABD 2021 yılı bitene kadar işsizlikle mücadele edecek.

Yaklaşık 2 ay gibi bir sürede pandemi etkilerini yansıtan istihdamın ilerleyen dönemlerde daha sert kötüleşmeler göreceği ifadesine yer verilen raporda, önemli tahminlere yer verildi. Bunlardan biri, korkutucu seviyelere ulaşacak işsizliğin salgının gidişatına bağlı olduğuna yönelikti.

“COVID-19 salgını, büyük iş kayıpları ve işsizlikte Büyük Bunalım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkan artış ile ABD işgücü piyasasını yükseltti. İşsizliğin kriz seviyelerinde ne kadar kalacağı oldukça belirsizdir ve koronavirüs tutma önlemlerinin hızına ve başarısına bağlı olacaktır.”

Söz konusu raporda dikkat çeken ifadeler şunlar oldu;

ABD İşsizlik Raporİşsizliğe ilişkin üç farklı senaryo kuran Petrosky ve Valletta’nın ilk kurgusuna göre işsizlik oranı 2021’de %10’un üzerinde seyredecek. Aynı zamanda salgın yaşanmadan önceki seviyelere dönüşün de yavaş ama mümkün olduğu söyleniyor.

İkinci senaryoda ise 2021 yılı için güçlü bir büyüme öngörülmesine rağmen işsizlik oranında oldukça az bir düşüş yaşanacak.

Üçüncü senaryoda ise en iyimser ihtimallere yer verilmiş. Buna göre Temmuz ayı itibarıyla iyileşmeler görülecek ve ülkede işsizlik azalacak. Temmuz’dan itibaren 3 aylık dönemde 9 milyon kişinin işe alınması anlamına gelen bu durumun şuan için uzak bir ihtimal olduğu düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu