Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Maaş Başvuruları Salgın Boyunca İlk Kez Azaldı

ABD istihdamı şaşırtan bir veriye sahne oldu. Ülkede işsizlik maaş başvuruları koronavirüs dönemi boyunca ilk kez gerileme kaydetti.
ABD’de İşsizlik Maaş Başvuruları Salgın Boyunca İlk Kez Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylardır bitmek bilmeyen koronavirüs kabusu, son verilere göre ABD’de 1 milyon 747 bini aşkın vaka ve 102 bini aşkın ölüm ile acı bir tablo oluşturdu. Kriz hala sürerken çöken ekonominin adeta hayatta kalma savaşı verdiği biliniyor.

Sürekli ABD ekonomisinin daralacağı ve derin bir resesyona sürükleneceği haberlerini duyuyoruz. Açıklanan çoğu veri de endişeleri haklı çıkarıyor. Milyonlarca Amerikalıyı işsiz bırakan pandemi, 9 haftalık süreçte 39 milyon işsizlik başvurusu alınmasına neden olmuştu.

Başkan Donald Trump ABD ekonomisini yeniden açma için oldukça istekli adımlar attı ve özellikle son birkaç haftada eyaletlerde ekonomik faaliyetlerin belli bölümleri yeniden başlatıldı. Tam da yeniden açılmalara rağmen toparlanmanın kolay olmayacağı iddia edilirken, iyiye işaret eden ilk veri ABD Çalışma Bakanlığı’ndan geldi.

ABD’nin haftalık açıklanan işsizlik maaş başvuru verileri pandemi sürecinde ilk kez bu hafta geriledi.

Hemen her haber, veri, açıklama ve tahmin ülkenin oldukça kötü durumda olduğuna işaret ediyordu. Öyle ki 10 hafta boyunca sürekli olarak artan işsizlik maaş başvuruları, salgından dolayı tarihi yüksek seviyesini dahi kaydetmişti. Hal böyle olunca iyimser tahminlerden giderek uzaklaşıldı çünkü istihdam şüphesiz en yıkıcı darbeyi alanlardandı.

Aşağıda, 23 Mayıs ile biten haftada işsizlik maaş başvurularının azaldığını gösteren grafiği görüyorsunuz;

ABD İşsizlik Başvuru İlk Gerileme
Kaynak: Investing

Ülkede işsizlik maaşından faydalanmak isteyenlerin sayısı geçtiğimiz hafta 2,446 milyon idi. Bu sayı 23 Mayıs ile sona eren haftada şaşırtıcı bir şekilde 2,123 milyona düştü. İşsizlik başvuruları hala 2 milyonun üzerinde. Buna rağmen uzun zaman sonra ilk kez düşüş olması vatandaşların açılmalarla birlikte yeniden işlerine dönmesinin bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

2,12 milyonluk işsizlik maaş başvurusuna rağmen ABD’de 2,5 aylık süreçte toplam 40 milyonu aşkın insan bu hakkını kullanma girişiminde bulundu. Zaten ekonominin içinde bulunduğu kasvetli hal göz önüne alındığında bu sürpriz değildi.

Ayrıca 16 Mayıs ile biten haftada başvuru yapan vatandaşların sayısı da 2,11 milyona gerileyerek pandemi dönemindeki ilk gerilemeye işaret etti. Son veriler kara bulutları biraz olsun silerken, işe geri dönüşlerin ve yeniden açılmaların toparlanmaya yardımcı olduğunu gözler önüne serdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu