Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ISM İmalat PMI Haziran’da 60,6 ile Beklenti Üzeri Düştü

ABD imalat sektörünün sağlığına ilişkin önemli ISM İmalat PMI açıklandı. Rakam beklentilerden kötü geldi.
ABD ISM İmalat PMI Haziran’da 60,6 ile Beklenti Üzeri Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) verilerine göre ABD İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Haziran’da 60,6’ya düştü.

Beklenti 61’e hafif gerileme yönündeydi. Mayıs’ta 60,9’uk beklentileri aşarak 61,2’ye yükselmişti.

ISM’nin anketine göre imalat sektöründeki ekonomik faaliyet Haziran ayında büyüdü ve genel ekonomi art arda 13. ayda büyüme kaydetti.
ISM İmalat Haziran 2021
KAYNAK: ISM

Yeni siparişler için bir yavaşlama görülmesine rağmen (67’ye karşı 66) okuma, fabrika faaliyetlerinde hala güçlü bir büyümeye işaret etti. Tedarikçi teslimatları 78,8’e karşı 75,1’de gerçekleşirken istihdam 59,9’a kıyasla 49,9’la biraz daraldı.

Fiyat baskıları da 88’e kıyasla 92,1’le biraz yoğunlaştı. Üretim 58,5’e karşı 60,8 ve ihracat siparişleri de 55,4e kıyasla 56,2 ile daha hızlı artı.

ISM Başkanı Timothy Fiore, ankete ilişkin açıklamasında şirketler ve tedarikçilerin artan talep seviyelerini karşılamak için mücadeleyi sürdürdüklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Rekor uzunluktaki hammadde tedarik süreleri, kritik temel malzemelerin geniş çaplı kıtlığı, artan emtia fiyatları ve ürünlerin taşınmasındaki zorluklar, imalat ekonomisinin tüm kesimlerini etkilemeye devam ediyor.

İşçi devamsızlığı, parça kıtlığı nedeniyle kısa süreli kapanmalar ve açık pozisyonların doldurulmasındaki zorluklar, üretim-büyüme potansiyelini sınırlayan sorunlar olmaya devam ediyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu