Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ISM İmalat PMI Ekim’de %60,8 Düzeyinde Gerçekleşti

ABD'nin ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi Ekim'de %60,8 seviyesinde gelerek %60,5 olan beklentilere paralel gerçekleşti.
ABD ISM İmalat PMI Ekim’de %60,8 Düzeyinde Gerçekleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de bugün açıklanan iki imalat verisi bulunuyor. Bunlardan birincisi olan ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Ekim’de %60,8 seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayında %61,1 olarak açıklanan veri için Ekim ayı beklentileri %60,5 düzeyine işaret ediyordu.

Bir önceki aya göre %0,3 puanlık düşüş gösteren Ekim ISM İmalat PMI verisi, Nisan 2020’deki daralmanın ardından genel ekonomide art arda 17. aydır genişlemeye işaret etti. Yeni siparişer endeksi ise Eylül’de %66,7 düzeyindeyken Ekim’de %59,8’e geriledi.

ISM İmalat PMI kapsamında üretim endeksi Ekim’de %59,3’e gerilerken, fiyat endeksi %4,5 artışla %85,7’ye yükseldi.
ABD ISM İmalat PMI Alt Endeksleri - Ekim 2021
Kaynak: ismworld.org

Birikmiş siparişler endeksi Eylül’deki %64,8 seviyesinden gerileyerek Ekim’de %63,6 seviyesinde gerçekleşti. İstihdam endeksi %1,8 puan artışla %52’ye ulaşırken, tedarikçi teslimatları endeksi %2,2 puan artışla %75,6 seviyesinde kaydedildi.

Yeni ihracat siparişleri endeksi Eylül’deki %53,4 seviyesinden %54,6 seviyesine tırmandı. İthalat endeksi ise Eylül ayındaki %54,9’luk okumasından Ekim’de %5,8 puan düşüşle 49,1 seviyesine geriledi.

İkinci imalat verisi ise IHS Markit tarafından açıklanan imalat PMI verisi oldu. ABD imalat PMI Eylül’deki 60,7 seviyesinden Ekim’de 58,4 seviyesine geriledi. Beklentiler 59,2 düzeyinde gelmesi yönündeydi. 58,4 seviyesi, üretimde 15 ayın en yavaş yükselişine işaret etti.

IHS Markit imalat PMI verisi üretim artışının, malzeme kıtlığı nedeniyle daha da engellendiğini gösterdi. Ancak yeni siparişlerde görülen genişlemenin keskin olmaya devam ettiği bildirildi. Verideki düşüşe rağmen ABD imalat sektöründeki çalışma koşullarında keskin bir iyileşme gözlendi.

Girdi bulunabilirliğinin olmaması ve nakliye gecikmeleri, girdi maliyetlerinin belirgin şekilde artmasıyla birlikte satıcı performansında ciddi bozulmaya yol açtı. Aynı zamanda ücretler rekor hızda arttığı için firmalar müşterilerine daha yüksek girdi fiyatları ilettiler. Tedarik zincirinin bozulmasına ve enflasyona ilişkin endişeler, bir yılın en zayıf seviyesine düşen işletme güveni üzerinde baskı oluşturdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu