Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ISM Hizmet PMI Öncesinde EUR/USD 5 Ayın Düşüklerinde

ABD ISM Hizmet PMI verisini bekleyen EUR/USD, gün içinde 1.1737 dolara kadar geriledi.
ABD ISM Hizmet PMI Öncesinde EUR/USD 5 Ayın Düşüklerinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’da birçok ülkede kısıtlamalar artırılırken ve aşı konusunda aksaklıklar sürerken euro zayıf seyrini sürdürüyor. EUR/GBP bugün 13 ayın en düşüğünü görürken EUR/USD de 5 ayın en zayıf değerine geriledi.

İlk olarak 30 Mart’ta gördüğü 1.1711 dolar ile 5 Kasım’dan bu yana en düşük seviyeyi test eden parite, sonrasında kayda değer toparlanma gösteremedi.

Bu durum ABD’nin beklenti üstü gelen işgücü, imalat PMI gibi verileri ve dolardaki rallinin sürmesiyle yönlendirildi.

Aynı zamanda üçüncü dalganın endişe verici boyutlara ulaşması ve aşı dağıtımında yaşanan aksaklıklar, Avrupa’nın ekonomik toparlanması için beklentileri azalttı.
EUR/USD 5 Nisan
Kaynak: Piyasa.paratic.com

AB liderleri, Mart ayı zirvesinde aşılama kampanyalarını acilen hızlandırmakta ve gerekli olmayan seyahatler de dahil olmak üzere kısıtlamaları şimdilik yürürlükte tutmakta ısrar ettiler.

Bölgenin salgını kontrol altında tutma mücadelesinin en son gelişmesinde, Fransa Çarşamba günü Cumartesi gününden itibaren tüm ülkede tedbirleri genişleteceğini duyurdu.

Bu yıl dolar karşısında %4 civarında kaybeden euro, 5 Nisan’da 1.1737 dolara kadar geriledi. Ancak en düşük seviyeyi gördükten sonra kayıplarını geri almak için yönünü yukarı çevirdi.

Parite şimdi sağlam bir ABD ekonomik toparlanmasının yeniden teyit edilmesinde yeni bir ivme için ABD ISM Hizmet PMI’yı bekliyorlar. Ancak asıl odak, Çarşamba ve Perşembe günleri FOMC toplantı tutanakları ile FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu