Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump İran’a Yönelik Demir, Çelik, Bakır ve Alüminyumda Yaptırım Kararını İmzaladı

ABD, İran üzerindeki baskıyı maksimum hale getirmek amacıyla bu kez de demir, çelik, alüminyum ve bakır alanlarına yaptırım uygulayacağını duyurdu. Söz konusu karar Başkan Trump tarafından imzalandı.
Trump İran’a Yönelik Demir, Çelik, Bakır ve Alüminyumda Yaptırım Kararını İmzaladı
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerine uygulanacak yaptırım kararını imzaladı. Daha önce nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilen ABD, İran’a yönelik yaptırımlarına devam etti ve ülkenin en önemli gelir kaynağı olan petrol ihracatındaki kısıtlamaları ülkenin ekonomik açıdan zor günler yaşamasına sebep oldu. Yeni açıklanan yaptırım kararı ise iki ülke arasındaki tansiyonun iyice tırmanması anlamına geliyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada yeni imzalanan yaptırım kararı bakır, alüminyum, demir ve çelik sektörlerini hedef alıyor.

Başkan Trump söz konusu karara yönelik “Bugün İran’ın petrol-dışı en önemli ihracat gelirlerinin kaynağı olan demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerine yaptırımlar getiren başkanlık kararına imza atıyorum.” şeklinde açıklamada bulundu.

İran’ın nükleer anlaşma sürecinde terör örgütlerine destek vermeye devam ettiği, yeni füzeler geliştirdiği ve bölgesel çatışmalarda rol oynadığı iddia edildi. Trump, alınan karar sayesinde İran’ın artık bu örgütleri desteklemek için yeterli fonu bulamayacağını söyledi. İran ekonomisinin bir depresyona girdiğini ve enflasyonunun kontrolden çıktığını ekledi.

ABD yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, İran ile bir savaş istemedikleri ancak herhangi bir saldırı durumunda askeri güçle yanıt verileceği bildirildi.

İran’a yönelik maksimum baskı politikasında bir değişikliğe gidilmeyeceğini aktaran ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran’ın nükleer anlaşmadan doğan bazı yükümlülüklerinden vazgeçeceği yönündeki açıklamalarının uluslararası normlara aykırı olduğunu ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise İran’ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek için bu ülkeyle yapılan nükleer anlaşmayı sürdürmek istediklerini açıkladı. İran açıklamalarını büyük bir endişeyle karşıladıklarını söyleyen Maas, Almanya olarak kendilerinin tutumunun açık olduğunu, nükleer anlaşmanın Avrupa’nın güvenliği için de önemli olduğunu ve bölgede gerilimin artmasını istemediklerini dile getirdi.

Brian Hook, İran’ın bölgede tansiyonu artırmaya devam etmesi halinde ABD’nin gereken cevabı vereceğini söyledi.

İran’a yönelik bugüne dek uygulanan en sert yaptırımların devrede olduğunu ve bu durumun ülkenin petrol ihracatını rekor seviyede düşürdüğünü açıkladı. Tahran hükümetinin yürüttüğü karanlık ekonomi ile dünyada terör örgütlerinin bir numaralı finans kaynağı olduğunu söyleyen Hook, “İran ya normal bir ülke gibi davranacak ya da ekonomisinin dağılmasına seyirci kalacak” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda Beyaz Saray İran’dan petrol ithal eden 8 ülkeye uyguladığı muafiyet süresinin uzatılmayacağını açıklamıştı. Dün de İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif tarafından yapılan bilgilendirmede, ABD’nin petrol ve bankacılık alanlarındaki yaptırımlardan vazgeçmemesi halinde nükleer faaliyetlere yeniden başlanacağı ve zenginleştirilmiş uranyum seviyesinin artırılacağı duyuruldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu